Košík: 0 Kč
0

Plavaná - úvodník

Stejně jako z malého seménka vyrůstá strom se z malého chlapce či malé dívky stává zkušený rybář. Člověk by mnohdy chtěl všechno mít jako mávnutím nějakého kouzelného proutku, ale většinou přicházíme k závěrům, že chvíle a pocity, prožívané při našich začátcích, bychom chtěli ještě jednou zažít a vrátit zpět.

Kdo by nechtěl znovu zažít ty krásné chvíle, kdy sluneční paprsky proráží ranní opar nad hladinou a malý splávek z husího brku se pomalu potápí. Stačí už jen malý zásek a ryba je na prutu. V sérii několika málo článků si postupně projdeme všechny náležitosti, které by měl každý rybář o této nádherné metodě vědět. Věděli jste například, že kořeny lovu se splávkem sahají do historie vzdálené stovky let? Postupem času se tato rybolovná technika stala velmi populární a čím dál tím více vyhledávanou rybolovnou technikou.

Plavanou si jistě prošel a začínal s ní nejeden začínající rybář. Kdo by s ní také začít nechtěl. Jedná se přeci o technicky velmi jednoduchou, ale přes to všechno rozmanitou rybolovnou techniku, jejíž složitost a rozmanitost si vlastně volíme sami. Nejsme ničím a nikým svázáni. Tato technika má ovšem mnoho krásných a pozitivních zákoutí, které nám otevírají spousty možností. Ve svém okolí prakticky neznám nikoho, kdo by s touto mnohostrannou technikou nezačínal svou rybářskou kariéru.

Podíváme se na plavanou trochu podrobně. Tato technika je specifická tím, že se loví většinou pomocí jednoho prutu, kdy veškerou indikaci záběru zajistí splávek, kterých je na dnešním trhu nepřeberné množství. Techniku plavaná můžeme rozdělit na několik malých podkategorií, které jsou specifické délkou prutu a hlavně charakterem celé sestavy. V první řadě je nutné si zmínit druhy samotných prutů, kterých je v dněšní době také hezká řada. Se splávkem můžeme lovit napřiklad i s klasickou udicí o délce přibližně 3-3,5 metru. Dá se říci, že splávek můžeme navázat na jakoukuli udici a povžovat se za lovce se splávkem. Konec konců začátky lovu na plavanou byly v něčem jednoduché. Místo smekacích navijáků a speciálních uhlíkových prutů se používal klasický kolovrátek a prut , který připomínal prut muškařský. Zpátky však do dnešní doby. Jak jsem již zmiňoval, nejběžněji viděnou a používanou sestavou je prut o délce přibližně 3-4 metry, smekací naviják o velikosti kolem 3-4000. Pokud chceme trochu experimentovat a vybočit ze stereotipu, nabízí se nám možnost použití kratších i delších bičů. Bič jako takový však není osazen navijákem. Dále zde máme prut, kterému se říká dělička. Tyto děličky dosahují mnohdy délek až kolem 15 metrů. Nepředstavitelné že? Nicméně lov na děličku se řadí mezi velmi oblíbené disciplíny, které mají řadu příznívců i na závodním poli.

 Dále zde máme také prut, kterému se říka bologneska. Prut dosahuje mnohdy délek kolem 8 metrů. Pruty typu bolognese už jsou ovšem osazeny navijákem a určeny pro nahazování. V kombinaci s bologneskou se většinou používá průběžný splávek, který není pevně fixován v jednom místě na vlasci. Posledním tipem prutů jsou pruty Matchové, které se vyrábějí většinou v délkách okolo 13,14 a 14 stop. Matchové pruty jsou určeny pro lov s tzv. anglickým splávkem, který je tipický svou dlouhou anténou a závažím na spodní straně.

Pojďme si v krátkosti říci něco o charakteru vody, kde můžeme plavanou praktikovat. Dá se říci, že plavaná se hodí do každého typu či charakteru vodního toku či díla. Určitě nemůžeme tvrdit, že plavanou nelze použít na řece, jelikož by nám proud strhával splávek s montáží a nám by lov nebyl umožněn. Plavaná se dá chytat na řekách stejně tak jako na stojatých revírech. Tohle všechno má ovšem svůj pevný řád, který při dodržení bude známkou úspěchu.

Možná vás napadá, že plavaná bude asi velmi jemná a super lehká technika lovu, která má citlivé velikostní i váhové limity. Dnes už tomu tak určitě není. Na plavanou totiž můžete lovit ryby o velikosti 10cm stejně jako kapry, kteří mají i 10kg. Jak jsem již zmínil, vše má ovšem pevná pravidla, která je potřeba brát v úvahu. Pokud se chystám lovit větší kapry, keteří mají mnohdy velkou sílu, nemohu použít vybavení, sestavu a montáže, které používám při lovu malých cejnů. Vždy stačí zapojit jen selský rozum a nehledat v plavané vědu.

Mnoho lidí, kteří se plavané věnují vám jistě potvrdí, že bez krmení to nejde. Možná si říkáte, že bez krmení to nejde ani u lovu na feeder nebo u lovu kaprů. V tom máte jistě pravdu, ale plavaná je v něčem ještě trošku více specifická. Správně namíchané krmení vám jistě zajistí vysokou pravděpodobnost úspěchu. Nicméně balancujeme na tenkém ledě, jelikož v případě opačném se úspěch dostavit nemusí.

Přiblížil se nám konec tohoto krátkého povídání, které je jistě dostačující, jelikož pro celkové popsání a obsáhnutí této techniky, bychom mohli vydat knihu na několik set stran. Pevně věřím, že se vám toto krátké povídání líbilo a dozvěděli jste se, co vlastně metoda lovu na plavanou znamená, kde se dá praktikovat a jaké možnosti nám nabízí. V dalších článcích se už podrobně krok po kroku zaměříme na jednotlivé poddisciplíny lovu na plavanou, stejně jako na různé postupy.

David Kolařík
Team Fox - Matrix

Předchozí článek Přehled článků Další článek


Zajímavosti z našeho blogu

Začtěte se do poutavých rybářských a dalších článků.

NUTRIGO

15. 02. 2020

NUTRIGO

NUTRIGO - NOVÁ DIMENZE NÁVNAD. NEZŮSTANE KÁMEN NA KAMENI!!

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

15. 07. 2021

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

Tak tohle je teda bomba! Česká firma LK Baits na rybářský trh uvedla speciální plovoucí pelety na sumce, které mají…

NUTRIGO PREDATOR

23. 07. 2021

NUTRIGO PREDATOR

Vážení zákazníci, rybáři a rybářky. Přinášíme Vám něco velkého, výjimečného a pevně věříme, že to bude další bomba!

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nic vám již neunikne.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.