LK BAITS Team věrnostní sleva 5 % až 15 % na každý nákup
Získat slevu

Kde hledat ty největší amury a jak je zaručeně zaujmout?

         Lov amurů patří k nejzajímavějším rybářským disciplínám. Ono je to dost dáno charakterem samotného amura. Při prvním kontaktu se amur „tváří“, jako byste na háčku měli cejna.

          V momentě ale, kdy se amur dotkne břichem dna, začne nefalšované rybářské eldorádo! Věřte nám, větší adrenalin při zdolávání jen tak nějaká ryba nenabídne. Tohle je fakt extra vzrušující záležitost! Kdekdo by si mohl pomyslet, že lov amurů probíhá spíše „na náhodu“. Ale chyba lávky! Tyhle vodní býky můžete cíleně chytat. Jen je zapotřebí vědět, kde je hledat, a čím je zaujmout… O původu amurů ví asi každý rybář, ale v rychlosti si to můžeme připomenout. Amurova domovina je v řece Amur, která tvoří část hranice mezi dvěma mocnostmi – mezi Čínou a Ruskem. Jedná se o monumentální řeku, na které závisí životy obrovského množství živočichů. A právě odtud amuři pochází. Až v 60. letech minulého století byl tento rybí druh rozvezen po nejrůznějších stojatých lokalitách v Evropě, odkud se následně dostal i do evropských toků.

Metrový amur z Labe! Aneb, když vše vyjde tak, jak má!

         A těmto rybám se tady zalíbilo natolik, že jsou zde schopny přežít. A to docela zdárně! Ostatně, amuři jsou schopni se dožít i 20 let věku a mohou vážit výrazně přes 20 kilo. I pro zajímavou hmotnost a délku, a také zmíněnou bojovnost se amuři stali ceněným úlovkem mnoha rybářů. Prostě, amuři nabízí zcela něco jiného než například kapři. Takže i proto se amuři stali vyhledávanou rybou. Ale jak se jim dostat „na kobylku“?

Kde amury hledat?

          O amurech se moc dobře ví, že milují vodní vegetaci. Prostě, „cokoliv“, co je zeleného ve vodě, toho se amuři nemohou nacpat. Ať jde o rákos, stulíky, stolístek, nejrůznější traviny, ale například i zatopené keře – tohle všechno amuři „okupují“, aby se mohli pořádně napást.

          Z toho plyne první základní pravidlo: Amury je nutné hledat tam, kde se přirozeně vyskytují. Je prostě rozumnější tyhle ryby hledat na zarostlých úsecích, kde hledají něco k snědku, než se je snažit dostat desítky kilogramy krmení na širou vodu. To přece nedává smysl! Takže ano! Amury hledejte na jejich přirozených místech, kde se přirozeně vyskytují.

Mělké partie a prohřáté zátoky jsou místa, která amuři milují

 

          Jak vypadá takové ideální lovné místo pro lov amurů? Představte si nějakou silně zarostlou mělčinu. Ideálně takovou, kde jsou háje rákosů, anebo hladina je pokryta listy stulíků. Ideální jsou i takové mělčiny, na kterých leží padlé stromy, anebo právě zatopené keře. Tady všude budou amuři šmejdit! Pro jejich hledání vám pak můžou výrazně pomoci například polarizační brýle, protože amuři se častokrát prozradí lenošením u hladiny. Tady se amuři častokrát zdržují, proto na ně tolik funguje mlaskačka.


Dokonalé amuří prostředí: Vodní traviny, vrby a mělká teplá voda s dostatkem úkrytů

 

          U amurů je zapotřebí si uvědomit jednu věc. Amuři migrují po revíru v docela pravidelných intervalech. To znamená, že v jednu danou hodinu (např. v poledne) je můžete chytat na jednom místě po dobu několika dní. Ale bacha! Amuři velmi citlivě reagují například na výskyt potravy. Takže jestli na jednom místě přirozená potrava dojde, pak můžou změnit migrační trasu a vyskytovat se tam, kde je čerstvá potrava. To je dáno například „sezónností“ růstu některých rostlin a výskytu další chutnépotravy (třeba spadané květy, ovoce). A to je právě při lovu amurů nejvíce sexy – rybář se musí chovat jako lovec, musí sledovat aktuální podmínky a na ně co nejlépe reagovat.


Amuři jsou raději v takových částech revíru, kam dopadají sluneční paprsky…
 

          Ta pravá sezóna amurů přichází s oteplením, a pak většinou trvá až do srpna. Prostě, v momentě, kdy začíná být voda dost prohřátá, jsou amuři nejvíce aktivní. Takže sbírají i zmíněnou potravu. A to dokonce s takovou vervou, že se u vody můžete setkat s třepetajícími se rákosím, které mizí pod vodní hladinou. To se „pasou“ amuři! Tyhle ryby vodní vegetaci fakt milují! Ale znova: Nezapomínejte, že je dobré amury hledat tam, kde nejvíce praží sluneční paprsky. Tyhle úseky amuři často vyhledávají.


Nenechte se zmást. Nejedná se o Amura bílého, ale Amura černého, který se vyskytuje v Evropě. Amur černý na rozdíl od bílého přijímá především živočišnou potravu.

Čím amury zaujmout?

          Každý rybář, který se na lov amurů zaměřuje, vám zajisté řekne, že jeho lov je „objemově náročný“! Co to znamená? Tahle ryba je totiž neuvěřitelný jedlík, a amuři jsou schopni spořádat naprosto neuvěřitelné množství návnady. Tady mluvíme o desítkách kilogramů! Skutečně! Pokud amuři najedou na krmné místo, pak jsou schopni ho během chviličky vyluxovat.

          Je totiž zapotřebí si uvědomit, že amur podle některých odborných zdrojů dokáže sežrat takové množství potravy, kolik sám váží. No, a teď je důležité si také uvědomit, že amuři žijí v hejnech. Takže si představte, že vám na místě řádí 5 a více amurů, kteří váží přes 15 kilo. Když si člověk spočítá, kolik tahle „směčka nenažranců“ spořádá za jednu návštěvu, tak končí veškerá sranda.


Amur se nachází téměř všude tam, kde kapr. Jsou to pískovny, rybníky, ale také Labe je plné krásných amurů a tento patří mezi ně…
 

         Co s tím? Máme hned několik možností, jak se na amury připravit. Buďto si uvaříme desítky kilogramů kukuřice, kterou budeme pravidelně rozhazovat na lovné místo. Tohle je osvědčený způsob, který se hodí například „na volnou vodu“. Ano, v momentě, kdy chcete amury chytat na místech, kde se přirozeně nevyskytují, pak je musíte takto zaujmout. A i když je kukuřice veskrze levná, stejně jde o tak obrovské množství, že se to pořádně podepíše na stavu peněženky.

Krásný double. Ucelená řada produktů AMUR SPECIAL - SPICE SHRIMP.

         

          S kukuřicí je práce, kterou si někteří rybáři nemohou dovolit. A to buďto časově, anebo i tím, že třeba bydlí v bytě, takže manželka/přítelkyně/maminka by neměly radost, kdyby jim rybář (byť milovaný) vařil na sporáku metrák kukuřice. Jaké je tedy řešení? Za nás jsou nejlepší levné kukuřičně pelety na amury, které jsou vyrobeny z kukuřice, přitom nabízí ještě lepší vlastnosti (zajímavá práce ve vodě), a například se nezkazí (uvařenou kukuřici je dobré spotřebovat). Tohle je prostě řešení…

Fantazii se meze nekladou, zde vidíte několik příkladů kombinací, kterými amura zaručeně zaujmete. Boilies, CUC! special, kukuřice, CUC!, POP UP, mega corn a plovoucí pěna. Stačí jen nahodit.

          Jak to ale udělat ještě levněji? Vraťme se na přirozená místa amurů. Na místa, kde je rákos, stulíky, anebo zatopený keř. Amuři se tady přece přirozeně vyskytují, takže není nutné je zaujmout desítky kilogramy kukuřice. Teď je nutné vsadit na přirozenou potravu! Na co? Na amurové pelety s vysokým obsahem rostlin a řas. Právě takové krmení velmi věrně napodobuje přirozenou potravu amurů, takže na něj spolehlivě reagují. Výsledek je takový, že rybář spotřebuje výrazně méně krmení, přitom ale amurům nabízí něco extra.

Speciální pelety na amury, které jsou narvané nejrůznějšími druhy rostlin. Tohle geniálně napodobuje přirozenou potravu amurů! 

 

          Jak vidíte, kruh se uzavírá. Nejvíce a největší amury nachytáte tam, kde se přirozeně vyskytují a nejlépe je zaujmete jejich přirozenou potravou. Pokud amurům nabídnete něco, co obsahuje „zelenou složku“, pak máte prostě z poloviny vyhráno. Hlavně dávejte pozor na to, že i ten největší amur se při zdolávání tváří jako slušný cejn.

Tak ať po té těžké dřině a hledání nepřijdete o životní rybu…

Tým LK Baits

Blok souvisejících produktů

 

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otevírací doba v zimě

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 12:00

Otevírací doba v létě (duben-říjen)

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 15:00