LK BAITS Team věrnostní sleva 5 % až 15 % na každý nákup
Získat slevu

Jak na chladný MIX

Poslední roky můžeme se zájmem sledovat, že předpovídat časné jarní počasí je téměř nemožné. Respektive, že nelze vycházet ze zkušeností minulých let. Někdy se konec zimy a začátek jara nese ve znamení značné sněhové pokrývky a souvislé vrstvy ledu, kdy na lov v našich oblíbených revírech ani nelze pomyslet.

Jiný rok jsme naopak schopni vyběhnout alespoň na krátkou chvíli k vodě a za relativně mírného počasí i dosahovat požadované úspěchy. Připravit se na lov v chladné vodě je tak důležité nejen na podzim, ale právě i v období časného jara. Jak ale přistupovat k lovu a jak si vytvořit jednoduchý, ale účinný tzv. chladný vnadící mix? Tak i o tomto bude několik následujících řádků.

Obecně lze říci, že lov ve studené vodě by se měl nést ve znamení aktivního rybáře, který se snaží kapry aktivně vyhledávat. K prospěchu tedy povede sledovat vodní hladinu a hledat i ty nejmenší náznaky aktivity. Někdy stačí jedno vyskočení kapra, které nás umí navést, kde na revíru začít. Následně, pokud si vybereme konkrétní místní na lov, nemusíme investovat mnoho času do vnadění. Méně, ale za to atraktivní návnady v kombinaci s výraznou nástrahou bude ve většině případů tou správnou volbou.

Několik základních ingrediencí a pomůcek, jejichž vhodná kombinace nám může přinést požadované úspěchy i v chladnějším období. Vhodné je kombinovat ochucený partikl, krmítkové směsi a malé pelety fluoro barev. Jako nástraha může sloužit plovoucí peleta. Na samotné vnadění osobně preferuji vnadící rakety, díky kterým nemusím na krátké vycházky nosit člun a které dokáží relativně přesně dopravit jakýkoliv typ návnady na lovné místo.

Blok souvisejících produktů

Jako partikl lze samozřejmě zvolit i vlastní, doma připravený partikl libovolného výběru. Avšak volba předem připraveného partiklu je vhodnější zejména z důvodu jednoduchosti použití, ale také s ohledem na to, že takový partikl je možné dostat v různých barvách a příchutích. Do měkka uvařený, barevný a voňavý partikl bude právě ten, který chceme mít ve své vnadící směsi.

Kdo by chtěl volit zcela jednoduchý přístup, stačí partikl přímo z balení nasypat do vnadící rakety a přímo ten použít k vnadění. Jako nástraha by při takovém typu návnady byla vhodná plastová imitace kukuřice, kterou si můžeme předem naložit v esenci.

S oblibou používám vnadící směsi, a to obecně při jakýchkoliv krátkých výpravách, nebo tehdy, pokud chci do vody dopravit atraktivní signál a upoutat pozornost na lovné místo. Volba vnadící směsi je vždy výsledkem preferencí každého jednotlivce, ale příchuť podobná ochucené kukuřici by byla zajisté správná volba.

Vnadící směs obsahuje i drobné částečky partiklu a malé pelety, které budou usnadňovat rozpadávání hmoty ve vodě. Není vhodné vytvářet pevnou směs, jelikož její rozpad ve vodě by byl zdlouhavější.

S cílem dosáhnout zakalení vody po dopadu krmné rakety na vodní hladinu přidám další druh krmítkové směsi. Jedná se o jiný typ směsi, která má spíše charakter univerzálního mixu použitelného jako při ovocných, tak i při masových příchutích.

Fluoro pelety o rozměru 2 mm a 4 mm stejné příchutě jako byla kukuřice poputují také do mixu. Vyvinutí tohoto typu pelet považuji za významný přínos v oblasti vnadění a rybolovu za poslední období. Jejich univerzálnost použití a přínos je nepopiratelný, a to v mnoha oblastech, jako např. náplň do PVA mixů, přísada do vnadící směsi, nebo jako hmota vhodná do různých typů feederových krmítek.

Mix složený z ochucené kukuřice, krmítkové směsi a fluoro pelet. Tento mix zatím neobsahuje tekuté složky. Právě při volbě tekutých složek je třeba se vyvarovat použití takových tekutin, které jsou nevhodné a které by správně nepracovaly. Použití olejů nebo na bázi olejů založených boostrerů bych rozhodně nedoporučoval. Různé typy silných chuťových, ale i vizuálních atraktorů však mohou směs vylepšit. Atraktory typu Fish Activ by ale představovaly pouze doplněk na závěr sestavování mixu, případně by je bylo vhodné aplikovat až přímo do krmné rakety, těsně před nahozením. Tekutá složka by se tedy hned po dopadu na vodní hladinu uvolnila do okolí a nebyla by vázána na směs.

Jelikož mix neobsahuje žádné, resp. jen velmi málo tekutých složek, je třeba doplnit vodu. Předpokládám, že se to již považuje za samozřejmost, ale přece jen bych doplnil, že by měla být použití voda přímo z revíru, kde lovíme.

Směs, které se snažím docílit, by měla mít vláčnou konzistenci, která by nepadala na dno jako jeden celek, ale která by se již na hladině rozdělila na velký mrak návnady postupně klesající ke dnu.

Vizuální stopa při vnadění není zanedbatelná.

Samotnou aplikaci návnady je vhodnější dělat pravidelně, ale po menších dávkách. Vyvarujte se jednorázovému vnadění většího množství, které by spíše mohlo zamezit záběru. V chladné vodě se spíše snažme vnímat návnady pouze jako prostředek, ne jako cíl. Kapři by se návnadou neměli cíleně krmit, ale návnada je má pouze přilákat na konkrétní místo, kde už čeká naše nástraha.

Chladný vnadící mix, určený na lov do studené vody, se v mém pojetí má vyznačovat primárně svou atraktivitou, barevností a vůbec ho nemusí být mnoho. Po jisté úpravě a přidání jiných složek, jako jsou např. oleje a boilies, může být využitelný i v jiném období při vyšší teplotě vody, kdy chceme lovit např. bodovým způsobem.

Tak jako neexistuje žádný univerzální recept, který by používali všichni šéfkuchaři světa a který by chutnal všem lidem, ani v případě rybaření nelze hovořit o jednom a tom nejlepším mixu. Vhodnost, správná kombinace a kvalita ingrediencí však bude vždy hrát v náš prospěch.

Blok souvisejících produktů

article img

Autor: Miroslav Fečko

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otevírací doba v zimě

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 12:00

Otevírací doba v létě (duben-říjen)

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 15:00