LK BAITS Team věrnostní sleva 5 % až 15 % na každý nákup
Získat slevu

1. díl Jak na okouny? Strategie lovu přívlačí na řekách

Máme tu další podzim a to je to nejlepší období k lovu dravců, okounů nevyjímaje. Proto jsem si pro vás připravil krátký článek doplněný videem, kde najdete tipy a triky pro lov těchto krásných ryb.

Pokud chcete chytat okouny, alfou i omegou úspěchu je správná lokalizace pruhovaných banditů. Lokalizace je samozřejmě důležitá při chytání všech druhů ryb, ale u okouna platí dvojnásob. Okoun je totiž hejnová ryba a pokud někde přijde záběr od jednoho pruhatce, je vysoce pravděpodobné, že se v blízkém okolí budou pohybovat i další členové jeho smečky.

V případě řek jsou "top fleky" na okouny různé zatáčky, změny hloubek, přítoky, ale ze všeho nejvíce okouni upřednostňují lidská díla zasahující do říčního koryta. Skvělými místy tak mohou být betonové zdi, jezy, kamenné náspy v břehu a také například výtoky z kanálů, čističek a podobně. Všechna tato místa okouny přitahují jako magnet. Při vyhledávání lovných míst je také dobré vědět, že okouni mají rádi prokysličenou vodu a tvrdé dno.

Další důležitou věcí, která hraje při lovu okouna zásadní roli je velikost nástrahy, která je optimální ve velikosti od 5 do 8 centimetrů, přičemž říční okouni bývají často větší hlavici než jejich kolegové ze stojatých vod. Za většiny podmínek se tedy můžeme držet spíše horní hranice a nasazovat nástrahy kolem 7 cm délky.

Na trhu dnes existuje nepřeberné množství tvarů gumových nástrah. Mezi ty nejvíce osvědčené stálice pro lov okouna ovšem patří štíhlé kopyto, nymfa a smáček. V drtivé většině případů okouni reagují dobře právě na štíhlá kopýtka, ale pokud jsou opatrní nebo nedůvěřiví, není od věci nasadit pasivní nástrahy, kterými jsou nymfy a smáčci.

Mimo tvar nástrahy je dobré řešit i její barvu, jelikož okoun patří mezi ryby, které se orientují především zrakem a jeho skvěle vyvinuté oko rozezná každý detail. Mezi základní barvy, které by neměly chybět v žádné krabičce lovce okounů patří perleťově bílá, přírodní hnědý hřbet a perleťové bříško, hnědočervená a do špatných světelných podmínek růžová barva, která dokáže okouny zaujmout a vyprovokovat na větší vzdálenost.

K lovu okounů je také dobré vlastnit citlivý vláčecí prut s odhozovou gramáží kolem 12 gramů a délkou kolem 230 cm, který skvěle poslouží ve stíněných prostorách na zarostlých březích řeky a zároveň se díky jeho dostatečné délce dá nástraha odhodit a vodit i daleko od břehu. Tento prut je vhodné osadit kvalitním navijákem velikosti 2500, na který je ideální navinout tenkou a hladkou šňůru o průměru zhruba 0.10 mm.

Více informací o vedení nástrahy, výběru váhy jigové hlavičky a dalších tipů a triků najdete v přiloženém videu. Přeji vám hodně úspěchů!

Filip Vrtal, tým Lucky John CZ/SK.

 

Autor: Filip Vrtal

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otevírací doba v létě (duben-říjen)

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 15:00

Otevírací doba v zimě

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 12:00