LK BAITS Team věrnostní sleva 5 % až 15 % na každý nákup
Získat slevu

Krvavá vůně patentek: Přirozená potrava gigantických kaprů, která vysílá unikátní pach

Přirozená potrava kaprů. Magické označení kapřích pochutin, které jsou odpradávna součástí vodního ekosystému. Tyhle životně důležité složky mají kapři odpradávna zakódované v hlavě jako cosi, co jim dodá tolik potřebnou energii a živiny. I proto je přirozená potrava kaprů vyhledávanou složkou mnoha rybářů, kteří se ji snaží zakomponovat do nástrah a návnad na kapry. A mezi nejpoužívanější přirozené „suroviny“ patří jednoznačně patentky. Jedna z nejzajímavějších přirozených potrav, na kterou kapři naprosto spolehlivě reagují…

 

Je to už nějaký ten pátek, co rybáři začali masivněji používat masové suroviny do nástrah a návnad na kapry. Při raketovém vzestupu moderní kaprařiny rybáři rychle zjistili, že právě masové složky v nástrahách a krmení dělají při lovu kaprů skutečné divy! Jenže! Když mezi rybáři zažehnete diskuzi o masových složkách, pak drtivá většina začne mluvit o rybích moučkách, anebo o moučkách z mořských živočichů. Jaká to škoda! Proč? Protože naše prostředí nabízí perfektní „složku“, na kterou jsou kapři zvyklí, a kterou s velkou chutí přijímají. Ano, jsou to patentky…

 

Tajemství úspěchu patentek
Patentka, chcete-li larva pakomára, patří k nejrozšířenějším bezobratlým živočichům v našich vodách. Jejich zastoupení je obrovské, každoročně můžete být svědky jejich nepřehlédnutelného zastoupení v našich vodách, zejména pak v oblastech s hustým výskytem vodních rostlin, u kterých je jemný sediment. A právě na tomto „nekonečném“ množství titěrných živočichů je závislá celá rybí říše. Ano, takový význam patentky mají! S jistou nadsázkou by se dalo říci, že se jedná o jakýsi sladkovodní krill.

Ukažme si to na příkladu kapra: V momentě, kdy se ve vodním prostředí zrodí zranitelný kapří plůdek, tak okamžitě začíná díky přirozenému reflexu rozpoznávat, jaká potrava patří k těm nejvíce výživným. Tenhle reflex je pro ryby zcela zásadní, protože díky němu kapři poznají, jaká potrava jim pomůže k rychlému a zdravému vývinu. Ty ryby, které tohle nedokážou, hynou. A zůstávají jen ti nejsilnější jedinci. Ale tohle neplatí jen pro drobný kapří plůdek, tohle životní pravidlo se táhne celým kapřím životem jako červená niť. Rostoucím kaprům se sice rozšiřuje jejich jídelníček, ovšem patentky tam mají nezastupitelnou roli. Až do jejich smrti…

Příroda to vymyslela skvěle! Patentky jsou oproti jiné přirozené potravě maximálně výživné, pokud bychom chtěli mezi přirozenou potravou najít něco více nutričně bohatého, měli bychom s tím velký problém. Možná škeble? A navíc! Patentky rybám moc chutnají, možná pro ně neexistuje větší pochoutka. Proto kapři s takovým zápalem filtrují nejrůznější nánosy, ve kterých se schovávají patentkové kapsy. A ještě jedna věc: Patentky jsou velmi dobře stravitelné, takže kapři z nich získají maximum živin, které jsou zásadní pro jejich další vývin. 

 

Jak získat z patentek to nejlepší?
Pochopitelně, účinnosti patentek při lovu kaprů si všimli i přední výrobci nástrah a návnad na kapry. A začali je přidávat do kapřích nástrah. Možností, jak patentky zpracovávat, je více. A každá metoda má své výhody, které zaručují skvělé fungování ve vodním prostředí. Pojďme se na tyto zajímavé výrobní postupy podívat blíže, abychom pochopili, proč jsou produkty z patentek tak výborné.  

Čerstvé patentky jsou důležitou surovinou pro výrobu produktů LK Baits.

All Amino Nutric - legendární tekutá potrava, která také obsahuje výtažek z patentek.

 

Fermentace patentek: Každý rybář, který si vybaví nějakou fermentovanou nástrahu či návnadu, tak podvědomě zkřiví obličej. Ano, fermentované suroviny častokrát vydávají ostrý odér, který je pro lidský čich nepříjemný. Jenže ryby tohle milují! A proto někteří výrobci sahají po tomto výrobnímu postupu i při zpracování patentek – jako například firma LK Baits.

Jak dochází k fermentaci patentek? Můžeme říct pouze to, že patentky naložíme do velkých dřevěných sudů, do kterých následně přidáme i sůl. A necháme to celé „uzrát“. Výsledek je poté absolutně fantastický, protože vzniká silně koncentrovaný extrakt, který můžete například vidět v nástraze NUTRIGO Patentka. Tato koncentrovaná tekutina vysílá ve vodním prostředí nepřehlédnutelný potravní signál, na který kapři ihned reagují. Tohle je prostě „poklad“, který není ukrytý v žádné jiné surovině!   

Čerstvé patentky: Co je čerstvé, to je dobré! Tímto heslem se neřídí pouze maminky, které nakupují do domácnosti čerstvou zeleninu, ale i výrobci kaprových nástrah. Tak například: V nástraze CUC! Patentka je obsaženo 70 % čerstvých patentek, což dělá z této nástrahy naprosto smrtící zbraň při lovu kaprů. Rybář díky tomu prezentuje kapří pochutinu, která vydává stejný nutriční signál jako živé patentky. A proto je tato nástraha tak úspěšná! Je to prostě jako mít na háčku nastražené živé patentky, akorát při chytání na CUC! jsou prezentovány v netradičním tvaru kostky…

Zpracování mrazem: Máte rádi Ruskou zmrzlinu? Pak vás tento postup výroby bude zajímat! Díky tomuto výrobnímu procesu získávají výrobci geniální surovinu, která se získává z lyofilizovaně sušených patentek (sušení mrazem). Tento náročný proces zpracování patentek je extrémně zásadní z toho pohledu, že díky tomuto typu sušení zůstávají v patentkách všechny důležité látky nepoškozené. Pro vysvětlení: Pokud byste patentky vysušili klasickým způsobem, pak byste snížili jejich nutriční vlastnosti. A to je špatně!

Takto zmražené patentky se pak používají i k dalšímu zpracování, kdy se z nich nejčastěji vyrábí jemný patentkový prášek, který má obrovskou nutriční hodnotu. Anebo takto zmražené patentky lze postupně celé zapékat na nástrahy. Jak vypadá takový výsledek pro představu? To si můžete prohlédnout třeba na nástraze CUC! Patentka – právě na povrchu této nástrahy vidíte lyofilizované patentky, které vysílají perfektní pachovou stopu. Tomuhle prostě kapr neodolá!  

Fermentované patentky. Kusová výroba a ruční práce je také součástí NUTRIGO.

 

Zásadní otázka: Kde patentky používat?
Možná si říkáte, že chodíte chytat kapry na nějakou „čerstvě“ vybagrovanou pískovnu nebo štěrkovnu, anebo chodíte na revíry, kde je jen minimum bahna. Tak na co bych používal patentkové nástrahy, když na ně nejsou kapři zvyklí? No, tohle není úplně „stoprocentní“ úvaha! Proč? Je to jednoduché: EVOLUCE! Kapr - jako živočišný druh - má v sobě geneticky zakódováno, že patentky jsou velmi výživnou potravou, a proto po nich tyhle ryby tolik „pasou“. Takže se na to zkuste podívat „z druhé strany“.  

Je to podobné, jako když do akvária hodíte kostičku patentek, po kterých se rybičky mohou utlouct. Takže i když chodíte na revíry s kamenitým nebo písčitým dnem, určitě tady patentkové nástrahy a návnady používejte. Uvidíte sami! Stačí jen hrstička krmení s obsahem patentek a opravdu můžete způsobit nekontrolovatelnou rybí hostinu. Ono to je dáno i tím, že pro tamní ryby jsou patentky velkou vzácností, a proto tuhle dobrotu jiným rybám nenechají a spořádají ji sami. Fakt to funguje! 

Samozřejmě, pokud chodíte na zabahněné a zarostlé revíry, tak tady se používání nástrah a návnad s obsahem patentek přímo nabízí, protože právě patentky stoprocentně budou základním kamenem jídelníčku tamních kaprů. Ano, může se stát, že patentkové nástrahy nebudou na zanesených rybnících a slepých ramenech takové terno jako na kamenitých a písčitých lokalitách, protože pro ryby z „patentkových lokalit“ nejsou žádnou vzácností, ovšem je třeba mít na paměti, že přirozená potrava patří k tomu nejlepšímu, co můžete rybám nabídnout. Takže vesměs to chce jen chvíli počkat, až ryby dostanou hlad…

!!!Tip: Jako podkladové krmení pro nástrahy z patentek se nám osvědčilo použít NUGETY BLOODWORM, které jsme přelili ještě patentkovým koncentrátem.

Skvělá kombinace NUTRIGO a CUC! obě nástrahy vyrobené z koncentrátu patentek.

 

Přirozenost vede k úspěchu
Přirozená potrava je to nejlepší, co můžete kaprům nabídnout. Předkládáte jim totiž cosi, co mají zakódováno ve svém životě jako mantru a co „berou“ jako běžnou součást životních potřeb. Pokud tedy uvažujete o nějakých zajímavých nástrahách na kapry, pak se rozhodně na ty z patentek podívejte. Jedná se o kapří pochutiny, které vás nikdy nezklamou. Proč? Protože přirozenost vždy vítězí…

Blok souvisejících produktů

Autor: Tým LK Baits

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otevírací doba v létě (duben-říjen)

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 15:00

Otevírací doba v zimě

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 12:00