Košík: 0 Kč
0

Jak na jesetery

06. 07. 2019

LK Baits, Články, Naučné a produktové

Vývojový tým LK Baits

Jeseter byl pro mnohé z nás do poslední doby velmi neznámou rybou. V našich revírech se v minulosti vyskytovaly velké exempláře jesetera velkého, které vytahovaly z moře do našich evropských řek. Dnes rod jeseterů u nás zastupují spíše importované ryby (vyjma jesetera malého) v soukromých revírech, kde si získaly velkou popularitu u rybářů. Nejlépe se domestifikoval jeseter sibiřský, ale i další druhy, jako je jeseter hvězdnatý, ruský, bílý anebo dokonce vyzy velké dosahující délky přes dva metry a hmotnost přes 100 kg.

Sýrový arsenál speciálně vyvinutý na lov jeseterovitých.

Jeseteři jsou čím dál více oblíbenější ryby soukromých revírů pro svou odolnost vůči nemocem a bojovnost. Jeseter je velký strávník a přijímá potravu po celý rok, a tak lze jesetery chytat opakovaně, a to i v zimě na dírkách. V některých státech se stává lov jeseterů populárnější, než je například lov kaprů nebo sumců.

Jeseterovití k vyhledávání potravy využívají své dokonale vyvinuté čichové ústrojí, ale také speciálně vyvinutá ústa, která slouží jako podvodní vysavač.

Jak na jesetera?
K lovu menších jeseterů si vystačíme s klasickými feederovými pruty, ale při lovu větších exemplářů je lepší použít kaprařskou výbavu. Vyzy velké jsou neskuteční bojovníci a v tomto případě budete potřebovat výbavu blížící se vybavení na sumce.

Náš kamarád Olivier Ganzadi z Ameriky, který má obrovské zkušenosti. Praktické zkušenosti a informace jsou nedílnou součástí našich dalších výzkumů.

Jeseteři se často vyskytují v příbřežních partiích, kde intenzivně vyhledávají potravu, za kterou jsou schopni denně uplavat velké vzdálenosti. Na pískovnách jeseteři kopírují příbřežní hrany, štěrkové lavice a vymetají všechna místa, kde je dostatek přirozené potravy. Jeseter je velký jedlík a na soukromých revírech je z velké části závislý na našich návnadách nebo na dokrmování hospodáře revíru.

Jeseteři a vyzy jsou nejen příjemným zpestřením rybářského života, ale také urputnými bojovníky. Tento italský krasavec bojoval s Lukášem Krásou přes půl hodiny.

Jeseter je všežravec, ale z velké části upřednostňuje živočišnou potravu. Při lovu jeseterů je zapotřebí krmit větší dávkou návnad a zde platí pravidlo, že čím více potravního signálu do vody vhodíte, tím rychleji dokážete jesetery přilákat na Vaše místo. K vnadění se nejčastěji používají různé druhy pelet, partiklu a boilies. Vyzkoušeli jsme různé druhy návnad a rozhodně vařený partikl není to pravé ořechové. Sice je vařený partikl nejlevnější forma návnady, ale rozhodně se nevyrovná živočišným návnadám, které jesetery na krmné místo lákají intenzivněji. S rozšiřujícím se zájmem o lov jeseterů jsme paralelně vyvíjeli návnady a nástrahy, s kterými by mohli být rybáři úspěšnější a mohlo se s nimi krmit, protože na některých revírech jsou pelety s výskytem vysokého podílu oleje úplně zakázány.

Klasický pohled a nefalšovaná dětská radost. Jeseterovití jsou vždy velkým lákadlem pro děti.

Jak to začalo?
Vývojem návnad a nástrah na jesetery se zabýváme od té doby, kdy nás stále častěji oslovovali rybáři z Ruska, Dánska a Itálie, kde lov jeseterů zažívá velký boom. Pro tyto země vyrábíme speciální návnady už čtvrtý rok a pracovalo na nich několik odborníků i rybářů. Protože naše vývojová skupina je složena převážně z absolventů rybářských škol, základy informací jsme si přinesli ze studijního života. To ale rozhodně nestačilo k tomu, abychom dokázali sestrojit smysluplnou návnadu/nástrahu, která by byla pravidelně úspěšnější než například běžně používané halibut pelety. Do vývoje jsme tedy zapojili další odborníky, ale i řadu známých zahraničních rybářů, kteří se na jesetery specializují. Chování a apetit jeseterů jsme dokonce konzultovali s rybáři v Columbii, kde jeseteři táhnou do řek z pacifického oceánu. Jeseter má velmi dobře vyvinuté čichové ústrojí a některé zdroje uvádějí, že se v tomto ohledu přibližuje k žralokům, kteří umějí identifikovat kapku krve v pěti milionech litrů vody. Krev ale v tomto případě není silný koncentrát, ale výborný nutriční signál, který má žralok v hlavě zakódovaný jako „potrava je na blízku“. Po letech, co se intenzivně věnujeme této otázce v souvislosti s kapry, jsme přišli na mnoho faktorů, které rozhodují o tom, na jak velkou vzdálenost můžeme rybu oslovit. Zaujmout rybu není až takový problém. V podstatě řečeno, kapra, jesetera i další ryby oslovíte i na ne-nutriční pachy. Ale pokud dokážete nosič obohatit o funkční estery, aminokyseliny a jiné látky, které mají ryby zakódované jako potravu, okamžitě zvednete zájem ryb o potravu a Vaše návnada/nástraha se stane rozdílová. Podobně jsem postupoval i u jeseterů, kde jsme skládali tyto informace, abychom se co nejblíže přiblížili potravinovému signálu, které tyto ryby vyhledávají. Cílem našich návnad bylo, abychom dokázali jesetery co nejrychleji přilákat na naše krmná místa. Jak sami víte, jeseter je velký jedlík a pokud ho dostanete k nástraze, je velká pravděpodobnost, že ho ulovíte.

Jeseteři jsou velcí jedlíci a rozhodně pro ně neplatí noční klid!

Vyza velká.

Nové produkty Beluga Halibut a Cheese Fish
Neumíte si představit, kolik rybářů v Itálii chytá jesetery na kostky sýrů, a čím více je sýr aromatický (rozložený), tím více na něj jeseteři reagují. Při zrání sýru probíhají změny mléčných tuků, bílkovin a kyseliny octové a tyto změny jsou velmi lákavé na čichové pohárky jeseterů. My jsme se v podstatě snažili využít znalostí ze zrání sýru a ve správný čas zastavit procesy enzymů a bakterií tak, aby naše návnady a nástrahy byly pro jesetery nejatraktivnější. Tak vznikla příchuť Cheese Fish. Podobně jsme pracovali i na druhé příchuti Beluga Halibut, kde jsme vycházeli z intenzivního signálu rozkladných složek mořských ryb, kde jsme získali informace od specialisty Oliviera Ganzadiho, který mapuje jesetery na řekách Columbia a Willamette.

Ke všem rybám je zapotřebí se chovat s úctou a bezpečně je vrátit zpět do vody.

Návazce se pro lov jeseterovitých moc neliší od klasických kaprových návazců.

Jaký směr má lov jeseterů u nás?
S rozvojem soukromých revírů se automaticky rozmohlo zaměření rybářů na jesetery. Jeseter je krásná a atraktivní ryba, která častokrát zabere i opakovaně.  Máme rádi rybaření a zajímáme se o všechny ryby. Pravdou je, že většina z nás tuto rybu nijak nevyhledávala, ale vše se změnilo ve chvíli, kdy naše děti uviděly tuto nádhernou rybu na fotografii. Je jasné, že dětská touha po jeseterovitých je skutečně silná. Je pravdou, že za našeho dětství jsme takovou možnost neměli a jesetera nebo vyzu velkou znali jen z obrázků. Nyní se některé soukromé revíry specializují na tyto ryby a pro děti nebo začínající rybáře je lov jeseterů velmi příjemné zpestření a chápeme tento rozvoj rybaření (zaměření) za jakýsi vyvažující doplněk, jak odlákat naše děti od počítačů a dospělé od každodenních stresů. Víme, že úlovky jesetera malého na Dunaji nebo jesetera bílého na řece Columbia by měly jinou váhu, ale realita uspěchaného světa je úplně jiná. Takže proč si neodskočit se svými ratolestmi na soukromý revír a nestrávit odpoledne plné úlovků a nefalšované dětské radosti…?

Velmi úspěšné jsou různé kombinace nástrah, ať už to jsou plovoucí nástrahy, nástrahy zadipované nebo obalené speciální pastou. Novinkou pro rok 2019 je plovoucí peleta, na kterou se již nachytalo mnoho nádherných ryb.

Jeseteři jsou sice velcí jedlíci, ale také si umí vybírat. Pelety Beluga Halibut a Cheese Fish zalité speciálním boosterem Vám přilákají jesetery na Vaše lovné místo velmi rychle.

VIDEO: Lov jesetera

Produkty na jesetery nalezneš ZDE.

Předchozí článek Přehled článků Další článek


Zajímavosti z našeho blogu

Začtěte se do poutavých rybářských a dalších článků.

NUTRIGO

15. 02. 2020

NUTRIGO

NUTRIGO - NOVÁ DIMENZE NÁVNAD. NEZŮSTANE KÁMEN NA KAMENI!!

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

15. 07. 2021

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

Tak tohle je teda bomba! Česká firma LK Baits na rybářský trh uvedla speciální plovoucí pelety na sumce, které mají…

NUTRIGO PREDATOR

23. 07. 2021

NUTRIGO PREDATOR

Vážení zákazníci, rybáři a rybářky. Přinášíme Vám něco velkého, výjimečného a pevně věříme, že to bude další bomba!

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nic vám již neunikne.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.