Košík: 0 Kč
0

Jak na amura - nástrahy a to ostatní

08. 08. 2019

LK Baits, Články, Naučné a produktové

Lukáš Krása

Ve čtvrtém - posledním - díle seriáu Jak na amury se podíváme na vhodné nástrahy pro jejich lov a na konci i na péči o ulovené amury, které je potřeba věnovat maximální pozornost, protože amur je velmi citlivá ryba choulostivá na poškození.

Kukuřice
Obecně nejpoužívanější nástrahou na amury je kukuřice. Můžete použít jakékoliv zrnko kukuřice, ale mnohem účelnější je kukuřice dobře povařená a naložená v nějakém dipu. Z mých zkušeností při lovu větších amurů nejraději používám dipovanou kukuřici Corn Dipped v příchutích Compot NHDC a nebo Lesní Jahoda. Tato maďarská kukuřice se sbírá ve chvíli, kdy je ještě pěkně šťavnatá a mléčná. Přeberou se jen ty největší zrna a pak se „zakonzervuje“ do sklenic přípravkem All Amino Nutric. Takto připravená kukuřice je nejen velmi atraktivní, ale je i stabilizována, takže po otevření sklenice nedochází ke zkáze a můžete ji používat opakovaně. Kukuřici navlékám do obloučku háčku nebo ji k háčku připevňuji vlasovou metodou. Zrníček můžete na vlasový přívěs navléknout libovolné množství. Je dobré mezi kukuřici vložit pěnu nebo korek. V současné době můžete zakoupit i umělou plovoucí kukuřici. Tím si dle libosti vyrobíte nástrahu lehce nadlehčenou, neutrální, nebo plovoucí. Nadlehčit nástrahu je velmi důležité, protože se při dně chová velmi přirozeně téměř jako okolní návnada. Také se lépe amurovi nasává, a tím máte větší šanci, že se dostane do jeho menších úst.

Zig-Rig
Amuři se rádi vyskytují u hladiny nebo ve vodním sloupci a díky metodě Zig-Rig je můžeme bezpečně odchytávat i v době, kdy nám ke dnu vůbec nesjedou. Pěnové kuličky rád dipuji do různých aromat, aby vodou nesly silnou pachovou stopu a amura upoutaly a také je rád kombinuji s kukuřicí, vrbovým lístkem nebo jednoduše pečivem. Velkou výhodou pěnové kuličky Zig-Rig je její vzlínavost, čímž dokážete nástrahu libovolně popouštět vodním sloupcem, přesně tam, kde si myslíte, že se amur vyskytuje. Kolikrát vidíte amury těsně pod hladinou nebo ve sloupci a nemůžete je přilákat ke dnu. V těchto chvílích navažte Zig-Rig a chytejte amury, když ostatní čekají, až sjedou ke dnu.

Boilies
Jestliže amury vnadíte jen kukuřicí nebo i jiným partiklem, doporučil bych Vám raději nastražit řetízek pěkně nadlehčené kukuřičky. Jestliže máte zálusk na ty největší amury vašeho revíru, určitě vyzkoušejte boilies. Největší amury mám odchytané jednoduše ze dna na dvě kuličky boilies 18mm Spice Shrimp, které jsem obalil boilies pastou totožné příchutě. Mým dalším favoritem je plovoucí boilies 14 mm Compot NHDC a pak Spice Shrimp 18 mm.

Péče o amura
Opravdový rybář vyznává nejen lásku ke svému sportu, ale také chová i náležitou úctu k rybě. Snažím se proto ulovenou rybu vrátit vodě vždy co nejdříve a bez úhony na zdraví. U amura bílého to platí dvojnásob.

Amur se po záseku většinou ihned objeví na hladině. Začátek zdolávání probíhá hladce. Teprve až poté, v pobřežních partiích, začíná urputný boj. Kolikrát máte amura na dosah podběráku, když se otočí a vymotá dalších 30m. To se může opakovat ještě několikrát. Amur je ohromně plachý, a tak by zdolávání mělo probíhat bez jakéhokoliv povyku na břehu. Podběrák vložte do vody ještě před tím, než máte amura v pobřežních partiích. Ve vhodnou dobu naveďte rybu nad podběrák a rychle jej zvedejte. Podběrák zvedněte tak, aby tyče podběráku byly nad vodou a síť zůstala ještě ve vodě. Amur sebou začne „mlít“.  Pokud byste podběrák zvedli nad vodu, amura poškodíte. Podběrák musí být velký, pevný, se širokými rameny, a hlavně musí mít hlubokou a kvalitní síťku! Mrazí mě vždy v zádech, když vidím rybáře, jak zvedají amura podběrákem na motýly vysoko nad hladinu. To není ale ještě všechno. „Podběráky“ mají většinou ručně pletenou síť – uzlovanou. Amur sebou dvakrát zamele a jak si myslíte, že dopadne? Tato ryba je velice citlivá na mechanické poškození. Lehce jí vypadávají šupiny a lámou se jí ploutve, a tak Vám doporučuji koupit si kvalitní síť – bez uzlů s filetem, alespoň na dně podběráku.

Až bude amur v podběráku, tak ho pokud možno nezvedejte a ještě ve vodě pod něj podsuňte odháčkovací matraci. Přeneste jej na břeh, odháčkujte a v lepším případě ošetřete ranku. Vždy je lepší, když jste na tak velkou rybu dva. Pokud ne, neriskujte její život a rybu raději odháčkujte na podložce, kterou máte položenou na vodě.  Pokud si ryby fotografujete, buďte opatrní a focení nijak dlouho neprodlužujte. S amurem se raději fotografujte ve vodě. Pokud ale už fotíte na břehu, vždy mějte pod sebou připravenu podložku a kbelík s vodou (nikdy snímky nepořizujte ve stoje!). Udělejte rychlé záběry a rybu se snažte co nejdříve pustit. Je dobré si hezky zdokumentovat krásnou rybu, která Vám bude připomínat nevšední zážitek, ale pamatujte na to, abyste ji vodě vrátili neporaněnou.

Pamatuji si, jak jsem lovil amury v tropických teplotách. Zde nebyl čas na jedinou fotku. Navracel jsem je do vody okamžitě po zdolání a odplavali jen tak tak. Kdybych byl se s amury ještě fotil nebo nedej bože je uložil do vezírku (saku), riskoval bych jejich život.  Amur dává do boje opravdu všechnu sílu a ta mu někdy chybí na návrat do vodního živlu. Toho si můžeme všimnout, když má podkrvené šupiny a paprsky ploutví. Jakmile toto spatříte, amura rozhodně nepouštějte zpět do vody. Většinou uplave pár metrů, otočí se a to je jeho konec. V proudné vodě je bez šance úplně. Proto Vás prosím, než amura pustíte ze své ruky, vždy jej přidržte v jeho přirozené poloze a nepouštějte ho do té doby, než sám neodplave! Dá se říci, že tato zásada by měla platit obecně u všech ryb, ale u amura bílého to platí dvojnásob.

Amur je velice zvláštní ryba a svým způsobem i nádherná. Když mu porozumíte, zjistíte, že jeho lov není až tak obtížný, což je také zapříčiněno tím, že amur je velký jedlík. To s sebou nese i velká úskalí. Poslední dobou si všímám jejich výrazného úbytku. Lokality, které jsem tak rád v minulosti navštěvoval právě kvůli amurům, jsou z velké části vychytané. Proto, než usmrtíte jedním rozhodnutím tohoto krásného tvora, slibte mi, že chvilku popřemýšlíte. Třeba jestli ten zážitek s ním stál za to a zda by nemohl udělat radost zase někdy příště. Vám, Vašemu kolegovi nebo i Vašim dětem?!

Předchozí článek Přehled článků Další článek


Zajímavosti z našeho blogu

Začtěte se do poutavých rybářských a dalších článků.

NUTRIGO

15. 02. 2020

NUTRIGO

NUTRIGO - NOVÁ DIMENZE NÁVNAD. NEZŮSTANE KÁMEN NA KAMENI!!

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

15. 07. 2021

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

Tak tohle je teda bomba! Česká firma LK Baits na rybářský trh uvedla speciální plovoucí pelety na sumce, které mají…

NUTRIGO PREDATOR

23. 07. 2021

NUTRIGO PREDATOR

Vážení zákazníci, rybáři a rybářky. Přinášíme Vám něco velkého, výjimečného a pevně věříme, že to bude další bomba!

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nic vám již neunikne.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.