LK BAITS Team věrnostní sleva 5 % až 15 % na každý nákup
Získat slevu

1) Návazcové materiály

Než začneme vázat jakýkoliv návazec, musíme se rozhodnout, jaký návazcový materiál k jeho výrobě použijeme. Máme mnoho možností. V podstatě můžeme všechny návazcové materiály rozdělit do několika kategorií. Na následujících řádcích si jednotlivé druhy návazcových materiálů představíme, popíšeme, vysvětlíme výhody a nevýhody a uvedeme konkrétní příklady.

Pletené šňůrky: Pletené šňůrky jsou spleteny z většího množství jednotlivých velmi tenkých vláken. Jednotlivá vlákna můžou mít i různou barvu, což přispívá k maskování návazce pod vodou. Tento typ návazcových materiálů se vyznačuje měkkostí, jemností a poddajností. Pro kapra je tedy velmi obtížné při nasátí nástrahy návazec ucítit. Díky těmto vlastnostem má nástraha připevněná na návazci z pletené šňůrky pod vodou také velmi přirozený pohyb. To u kaprů zvyšuje důvěru k nástraze, a tedy i šanci, že kapr naši nástrahu nasaje. Nevýhodou pletených šňůrek může být větší náchylnost k zamotání, ať už během náhozu, nebo po útocích drobných ryb na nástrahu. Klasickým zástupcem jemných pletených šňůrek je šňůrka Q-SILK, která je dostupná ve dvou librážích (15 a 25 lb) a dvou barevných provedení (Camo Green a Camo Brown). Silnějším a odolnějším bráchou je šňůrka GLADIATOR, která je určená do těžších podmínek, do vod plných vázek. Obě šňůrky jsou k dispozici v 20m balení, které vystačí na velké množství návazců a vydržím vám hodně dlouho.

Potažené (ztužené) šňůrky: Jedná se v podstatě o pletené šňůrky (viz. předchozí odstavec), které jsou ale na povrchu potaženy speciálním tuhým potahem, který se dá odstranit (svléknout). Tento potah dává šňůrce tuhost, což velmi omezuje riziko zamotání. Možnost odstranit potah je velmi užitečná, protože díky ní můžeme mít část návazce ztuženou a část měkkou. V praxi to nejčastěji vypadá tak, že potah svlékneme na konci návazce v oblasti nástrahy a háčku, v této části nám tedy zbyde jen vnitřní klasická pletená šňůrka, která je měkká a poddajná, a na zbývající části návazce necháme šňůrku potaženou, tedy ztuženou. Výhodou je, že díky měkké části okolo háčku má nástraha přirozený pohyb a návazec je pro kapra při nasátí nástrahy obtížněji odhalitelný, a díky ztužené části je velmi omezena tendence návazce motat, takže ve finále získáme vynikající návazec, který se téměř nemotá, ale který současně nevzbuzuje v kaprovi podezření. Můžeme ale také vytvořit celý návazec z nesvlečené potažené šňůrky, tím získáme ztužený návazec, který se prakticky nezamotává, výborně odolává atakům drobných ryb a pro kapra je velmi obtížné takto tuhý návazec vyplivnout. Další možností je potah svléknout jen pár milimetrů od nástrahy, pak získáme tuhý návazec, který je od koncové smyčky až po háček tvořen ztuženou nesvlečenou šňůrkou a jen vlasový přívěs má stažený potah, tím nástraha získá velmi přirozený pohyb, ale celý návazec je stále tuhý, takže se nezamotává, odolává náporu drobotiny a těžko se vyplivuje. Potažené šňůrky nabízí zkrátka opravdu širokou škálu variant použití. Potažená šňůrka Q-STRIP je opět dostupná ve dvou librážích (15 a 25 lb) a dvou barevných provedeních (Camo Green a Camo Brown) v 20m balení.

Fluorocarbony a monofilní vlasce: Do této kategorie patří jak klasické vlasce, které máme na cívce navijáku, tak i speciální vlasce, jako jsou fluorocarbony a vlasce pro specifické použití (pro Chod rig, Zig rig apod.). Fluorocarbony se vyznačují tím, že jsou díky indexu lomu, který je velmi blízký indexu lomu vody, ve vodě prakticky neviditelné. Kapr je tedy prakticky nedokáže zrakem rozeznat. Všechny materiály z této kategorie jsou poměrně tuhé ve srovnání s pletenými šňůrkami, a díky tomu se prakticky nezamotávají. Ani při náhozu, ani po neustálých atacích drobných ryb. Obzvláště fluorocarbony jsou velmi tuhé, takže kromě toho, že jsou ve vodě prakticky neviditelné, tak se prakticky nikdy nezamotávají. Díky tuhosti návazců z těchto materiálů je pro kapra také mnohem těžší nástrahu vyplivnout, zbavit se jí, aniž by se háček zachytil v tlamce. To z nich dělá opravdu vynikající návazcový materiál. Jedinou nevýhodou tohoto druhu návazcových materiálů může být méně přirozený pohyb nástrahy způsobený tuhostí těchto materiálů a tím pádem menší důvěra kapra k nástraze. 100% FLUOROCARBON se nabízí ve dvou librážích (15 a 20 lb), vždy ve 20m balení. Speciál ZIG-RIG FLUOROCARBON, určený na chytání ve sloupci, je v nabídce ve dvou librážích (8 a 10 lb), vždy opět v 20m balení. Pro příznivce chytání na plovoucí nástrahy s montážemi Chod-rig je určen CHOD FLUORO LINK 15lb 20m.

V příštím díle Rybářské školičky podobným způsobem probereme háčky a následně se už pustíme do vlastní přípravy návazců.

article img

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otevírací doba v létě (duben-říjen)

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 15:00

Otevírací doba v zimě

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 12:00