LK BAITS Team věrnostní sleva 5 % až 15 % na každý nákup
Získat slevu

Když se to zlomí…

Zdary všem,

už je to asi šestá sezóna, kdy jezdím na kapry s produkty LK Baits, ne že bych nikdy jiné nevyzkoušel, ale LKáčko mě baví! Ani nevím, kde začít, ale už dlouho cítím potřebu, že „to“ chce ven… Je to první příspěvek o rybařině v životě a i když není o velkých rybách a rekordech, třeba někoho pobaví, nebo inspiruje… Kromě rybařiny mám hodně koníčků a tak se snažím rozdělit čas mezi všechny stejně, běhání, koncerty, hardcore/punk, vege kuchyně a kapela, nad to vše je tu samozřejmě milovaná žena a náš buldoček. A potom práce… Někdy je to o nervy, udělat si čas na ryby – ale většinou to nějak klapne. Je to boj, ale krásnej!

Věnuji se výhradně svazovým vodám, a i když v minulosti jsem jezdil i na některé stojaté vody okolo Plzně, učaroval mi hlavně lov na řekách. Nikdy nejezdím na soukromáky a nikdy tak nevím, co mě čeká na novém místě, na úseku řeky. To tajemství pod vodou, i zapomenutá údolí řek… romantika, vášeň rybaření a kouzlo přírody v jednom. Nepřestává mě to bavit – divoká příroda Berounky, Lužnice, městské části Radbuzy, ale i regulované toky Labe – tah vody a síla kaprů.

14 kg zlata Gigant z Berounky

Od doby, co se věnuji kaprařině, utekl už nějaký ten pátek. Čas ubíhal a mně se léta nedařilo pravidelně chytat větší ryby. Respektive nějaké byly, ale jejich počet v jednotlivých letech by se dal na prstech jedné ruky spočítat. Přesto se zadařil krásnej kapr z Labe v roce 2017 20+, nebo můj první „labák“ 12+ v roce 2015, další kousky z Labe 2016, kdy jsem lovil s utaženou brzdou a měl stáhnutej prut do vody. Po hodině na druhém konci visela pěkná čtrnáctka. Občas se vyvedly i další pěkné ryby od nás ze Západu. Kapraření mě chytlo, i když velkých kaprů nebylo mnoho. Každou tu rybu mám v hlavě, na fotce, ale i trochu v mlze, objasním za chvíli proč...

Spice Shrimp forever! Labské bomby

Často jsem si ale při čtení kaprařských magazínů, článků a knih, zhlédnutí gigantických ryb a jejich lovců, říkal, že by měl taky někdo napsat o tom, že to prostě někdy nejde – a že není normální chytat jednoho velkého kapra za druhým. Že i takoví normální – průměrní a podprůměrní rybáři jsou na světě a já jsem jeden z nich! Říkal jsem si, kdy se to zlomí, co je za chybu a proč…?!

Bod zlomu Dlouhán 10+

Roky plynuly a já jezdil na ryby sám, maximálně se psem… Přiznávám se, že jsem si samotu dokázal užít, ale velmi často to – jak to leckdo z nás zná – krátil pitím pivka, vínka a občas i něčím ostřejším… Našel si vždy nějakého kámoše, a to se to pak vždy rozjelo – bohužel se ale málokdy rozjely moje Ultegry. Kdo mě někdy u vody potkal, ví, že nálada u mě variovala dle vypitého množství – a tak to bylo jako na houpačce (sorry těm, které jsem urazil, nebo jen nasral!!!). To se pak děly věci a člověk nevěděl, kde mu hlava stojí, kde má bivak, natož přehodit, dokrmit a zdolávat… podle toho taky asi vypadaly výsledky. Minulý rok jsem začal na ryby jezdit „na sucho“… Začalo to výpravou na Labe k Roudnici – i když ryby byly před třením, nic se nedělo – mělčina, hrany, koryto… Dal jsem se dohromady s Marcelem, kterého jsem u vody potkal a doslova jsme si to „rybářsky“ protrpěli spolu – ale i to k rybařině patří. Od té doby se zlomilo moje alkoneštěstí, přes rok nepiju a poznávám rybařinu úplně jinak - střízlivej. Donutily mě k tomu okolnosti, osobní problémy, ale i neúspěchy a starosti běžného života… 

I dřív se občas dařilo Kormidlo 12+

LK Baits mě oslovilo již před lety, zejména přístup Lukáše Krásy k rybám, znalosti, které okolo toho všeho má, ale třeba i umění a nadšení Petra Novotného, nebo ochota pana Urbánka - „Rybíze“ při nákupu produktů. Jsem rád, že jsem vytrval a věřil jsem v „růžovky“, i když úspěchy nepřicházely, jak jsem si přál. Hodně lidí mě odrazovalo a v neposlední řadě to celé bylo i o penězích, čase a vnitřních rozporech. Čekal jsem, kdy se moje karma obrátí ke mně zase čelem a vrátí mi to, že jsem na rybách přestal lelkovat, chlastat a makám vždy na 150%... Ta doba přišla pomalu už na jaře 2018. Začala moje osobní „nová éra“ v kapradině. Prostě se to zlomilo! A já začal chytat… Deset, dvanáct, čtrnáct, devatenáct… mamma mia!

I Labe může být romantické Tajemná řeka S čistou hlavou

Není ale důležité, kolik a jaké ryby – záběry prostě začaly přibývat a já jsem začal více o rybách přemýšlet. S čistou hlavou jsem neměl problém markerovat dno klidně dvě hodiny, spombovat, odměřovat odhoz na stojáku, jezdit předkrmovat, přenosit věci 500 m i víc na nový flek, stěhovat se nebo jezdit na ryby po náročném běžeckém tréninku večer a ráno zase zpět do práce. Dostavila se nová a jiná energie. Výsledky se dostavily taky – i když řekněme si to narovinu – jaképak výsledky, kaprařina, nebo obecně rybaření by nemělo být bráno jako soutěž (nepočítáme-li závody). Je to o přírodě, úctě ke zvířeti… O boji mezi tebou a rybou, mezi člověkem a přírodou – je to o snech. Moje sny se začaly plnit postupně a osud mě do cesty přihnal zpět mojí starou známou – Berounku. Menší, ale dost velká, zapomínaná, neznámá, ale i rušná a diskutovaná – moje dětství, kam jsem jezdil na rybářské tábory, nebo i s tátou na čundr, první dětská láska, sportovní zážitky, „Smrt krásných srnců“ a „Zlatí úhoři“ – tím vším je pro mě tahle řeka.

I malé ryby umí bojovat Vždy připraven

Našel jsem tu kamarády (zdravím Vovara, Robíka a Dana) a setkal se i s hrubiány a ko.ty, zažil krásné jízdy, desítky kaprů a dokonce sebou vytáhl i nerybářskou „rodinku“, nebo mého kamaráda z Argentiny, který nikdy neviděl kapra. Na břehu míchám krmení, vařím kukuřici, dělám nové návazce a vždy se spoléhám zejména na krmení i nástrahy od LK Baits – největší ryby zde mám odchytané na základní řadu Euro Economic – příchuť Spice Shrimp, který mi nechybí v LK boxech na žádné výpravě – dobře zalitý boosterem Spice Shrimp. Tohle „univerzální“ kořeníčko, které ryby milují všude, jsem si hodně oblíbil v každé roční době. Někdy jej míchám s Nutric Acidem, nebo s Black Proteinem, což mi vždy přináší pěkné ryby. V létě užívám i Duo X-tra Nutric Acid/Ananas, nebo krmím kukuřicí, do které pokládám pod břeh popky Compot NHDC, Wild Strawberry a úplně nejraději Ananasky. V zimě se spoléhám opět na Spice ShrimpBlack Proteinem, nebo na Chilli Squid, a také na Wild Strawberry. Tyto kombinace jsem vyzkoušel poprvé před 6 lety a za celou dobu je obměnuji jen zlehka – zima převládá jahoda, léto koření. Nástrahy užívám totožné, vždy je dipuji a přidávám PVA punčošku s nadrceným Spice Shrimpem. Jako nástrahy zkouším i další kuličky, jako Balancky Nutric Acid/Ananas, Hard boilies Black Protein, popky Nutricu, Wild Strawberry, nebo i panáčky – které mi na řece fungují perfektně a přinesly mi více záběrů od menších ryby do 10 kg. Zimní zbraní je pak černobílý svět v podání ořezaných panáčků CarpSecret/BlackProtein, nebo Spice Shrimp kulička, oškrábaná a zadipovaná… Na podzim návnady máčím – vymýšlím další strategie – uvidíme, co přinese další podzim i zima zbytku roku 2019. Nic nového pod sluncem, ale hodně starý školy. Návazce tvořím ze ztuženky 25lb (Q-strip) a konec svlíkám dle chuti, cca 2 – 5 cm od háčku, užívám háčky vel. max. 6, spíše ale 8 Heavy Carp, nebo Wide Gape od Kordy… Občas sáhnu po Curv typech, ale to spíš výjimečně – takovou výjimkou jsou i banánky na Ronnie rig, nebo 360° rig – které dělám hlavně, když už fakt nevím – a ono to jede…

Blok souvisejících produktů

Místa jezdím předkrmovat jen v zimě – listopadu a prosinci a vždy jen tak cukruju hladinu. V zimě mám téměř stoprocentní jistotu, že místo nebude obsazené, až přijedu chytat – je tu klid. V létě chytám v proudných úsecích a v zimě v nadjezích, kterých je na Berounce požehnaně. Zkrátka nevymýšlím nějaké hovadiny a ono to jde. Na menších řekách, jako je právě Berounka, je úspěch jakýkoliv větší kapr – je jedno, kolik má kilo. Ale když cítíš bojovnost zdejších divokých kaprů, je to paráda – pruty lítají z vidliček i při pětikilové rybě a ty jejich zbarvení. Nádhera – kdo zná lov na menších řekách, dá mi jistě za pravdu.

Krmení na přesnočku V zimě je u vody klid
Růžovky nezklamaly Zimní 10+

Ale rybačka není jen o rybách – ryby jsou pro mě takový bonus – naučil jsem se to, po mnoha výpravách bez záběru, tak brát… Miluju vaření v přírodě, jdu si zaběhat (hodinka se dá obětovat!), zacvičím si jógu, nebo si prostě jen čtu a pozoruju přírodu, případně čumím na film... Bez skelnýho pohledu ze dna pivní lahve… Tohle není příběh o tom, jak se mi změnil život, když jsem přestal pít, nebo o tom, jak mi rybaření změnilo život… Ne, rybařil jsem od malička, chlastal jsem od mládí – punk a pivo… a můj život je stejně jednou nahoře a jednou dole… Ale ty chvíle, kdy máš kapra na prutu, kdy se to zlomí a přijde „sele“, je nenahraditelná – a moje cesta k úspěchu začala právě někde tam na břehu řeky, bez chlastu a s novou sílou do života! V nějakém dalším článku se můžu věnovat mojí taktice, nebo (ne)úspěchu na rybách, vegetariánskému vaření v přírodě, nebo komentáři našich zpátečnických pravidel, kdy je zakázán lov ryb nonstop – ale taky možná už nenapíšu nic. To co mě ale potkalo se změnou přístupu k výpravám i přesnočkám, nabrané zkušenosti a každá další zdolaná ryba – jaký je a byl život s čistou hlavou a jak to ovlivnilo moje chytání a pohled na věc – o tom je tenhle článek! Chtěl bych poděkovat svému tátovi, že mě k rybaření přivedl, své ženě, že i když rybaření ráda nemá, toleruje moje věčné výjezdy za řekou a rybami a také kamarádům, mamce a sestrám, které mě podporují. Děkuji taky klukům, kteří zachránili moje věci od vody (oni ví…)! Vážím si všech slušných názorů a rybářů, kašlu na názory srá.ů a rybářskou stráž! NIGHT FISHING IS NOT CRIME – PUNK IN FISHING!!!

Za LK Boys
Viktor Rumpík

Blok souvisejících produktů
Autor: Viktor Rumpík

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otevírací doba v létě (duben-říjen)

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 15:00

Otevírací doba v zimě

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 12:00