LK BAITS Team věrnostní sleva 5 % až 15 % na každý nákup
Získat slevu

CARP TALK: Moderní nebo účinné návazce?

Připravili jsme si pro Vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek v oblasti kaprařiny, které bude pro časopis Rybářství zpracovávat absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel Rybářství Sahara a LK Baits. Lukáš Krása procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studií ve vztahu sportovního rybáře – kapra a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Vaše dotazy zasílejte na email: krasa.l@seznam.cz

Vážený pane Kráso, rybaření se věnuji již řadu let, ale poslední dobou se snažím věnovat veškerý volný čas lovu kaprů. Kaprařina mě chytila natolik, že přečtu veškeré články a shlédnu všechna nová videa, a že jich je opravdu hodně. Snad nejvíce je všemožných tipů na „zaručené“ návazce – a to je právě mou otázkou. Jak Vy hodnotíte novinky v této oblasti, jaké návazce preferujete a máte pro nás nějaký tip? Jindřich Hrnčíř

Pamatuji si na dobu, kdy jsem začínal s lovem kaprů, kdy jsme si většinu návazců připravovali z vlasců a až později jsme začínali používat pletené šňůrky. Pokud se poohlédnu nazpět, musím uznat, že vývoj novinek pro přípravu návazců zaznamenal velký progres. Dovolím si říci, že někteří rybáři se věnují svým návazcům s takovým zájmem, že můžeme mluvit o tom, že to patří k jejich dalšímu koníčku. Při pohledu na některé montáže častokrát sám přemýšlím, k čemu je to vůbec dobré. Dnes a denně se setkávám s rybáři ve svém rybářském obchodě, kteří chtějí vysvětlit nové typy návazců a také k čemu slouží některé nové doplňky pro jejich tvorbu. Musím se přiznat, že u některého systému jsem dodnes nepochopil podstatu věci a připadá mi, že cílem některých firem je hlavně vyrobit novinku. Jestli s danou novinkou nebo překombinovanou montáží budete úspěšnější, Vám napoví jedině Vaše osobní zkušenost, která si žádá to nejcennější, a tím je čas. Patřím spíše mezi konzervativní rybáře, kteří věří svým osvědčeným metodám, návazcům, a měním je jen v nejnutnějších případech. Jednou z mých nejpoužívanějších montáží je tzv. lanková sestava. Ten kdo mě zná, ví, že na tuto montáž chytám více než patnáct let a stále patří mezi mou nejoblíbenější, nejúčinnější a hlavně nejuniverzálnější montáž. Lanka jsem zpočátku používal různě dlouhá, jinak barevná a všemožných materiálů. Nakonec jsem byl nejúspěšnější s lankem dlouhým 26 cm v kombinaci s měkkým návazcem okolo 5 cm. Tento návazec je velmi jednoduchý a praktický a používám ho na všechny typy vod. Akorát ve velmi čistých vodách vyměňuji lanko za tuhý fluorocarbon. Další výhodou je, že když chci v průběhu lovu přejít na plovoucí boilie, tak jen připnu na kloubek těžší broček a mohu bez zdržování nahazovat. Až na výjimky používám háčky velikosti č. 8-4 a chytám povětšinou na boilies ve velikosti 18-20 mm. Délku vlasu pro nástrahy ze dna nechávám raději delší, kvůli přirozené volnosti a lepšímu záseku. Taktéž větší délka vlasu přispívá k selektování menší ryby. Pokud chytáte na mušlových lavicích, ve vázkách nebo na kamenech, návazec z lanka obstojí! Naopak chytám-li s plovoucím boilies, snažím se nástrahu umístit k obloučku háčku co nejblíže.

Lankové montáže připravené pro různé příležitosti.

 

Lanková montáž s přívěsem vyrobeného z poddajné měkké šňůrky Q-SILK, háčku SUPER KURV a nástrahy na dno. Návazec, který je vhodný na čisté vody. Zajímavá kombinace měkké šňůrky s lankem a extrémně vyúhleným háčkem BANANA NAILER. Dokonalá zasekávací montáž pro čisté vody bez vázek a vychytralé ryby. 

 

Extrémně odolná lanková montáž se zesíleným přívěsem z odolné voskované šňůrky GLADIATOR. Návazec vhodný do těžkých podmínek.  Systém lankového návazce je připraven k okamžité změně pro nastražení na POP-UP. 

 

Jakou zvolíme pevnost (libráž) použité šňůrky a dalších komponentů k sestavení návazce závisí na mnoha faktorech. Rád bych uvedl několik základních otázek, na které bychom si měli odpovědět před tvorbou montáže na daný revír.

Otázky:

1. Jaká je teplota vody? S klesající teplotou vody se snižuje aktivita ryb a snažíme se zjemnit návazec.

2. Jaká je průhlednost vody? Se zvyšující se průhledností vody se snažíme zjemnit montáž anebo přecházet z pletených šňůrek na fluorocarbony.

3. Je revír závadový? S obtížnými podmínkami v podobě spadaných stromů, ostrých kamenů, pískových lavic nebo bujné vegetace se snažíme sestrojit návazec maximálně odolný. V opačném případě si můžeme dovolit zjemnit.

4. Jaká je obsádka ryb a výskyt přirozené potravy? Zde platí logická rovnice, že čím hustší obsádka ryb v daném revíru je, tím jsou kapři méně podezíraví. Respektive mají méně času prozkoumávat naši koncovou montáž z důvodu přirozené konkurence a můžeme návazec zesílit. To samé platí o přirozené potravě. Čím méně přirozené potravy kapr má, tím větší má potřebu vyhledávat lehce dostupnou potravu a tím snadněji je ulovitelný. V tomto případě nemusíme příliš riskovat a stačí nám použít zesílený návazec.

Nerad přicházím o ryby úplnými zbytečnostmi. Mnoho rybářů chytá na jemňoučké fluorocarbony, vlasce a 10 lb šňůrky aniž by to mnohokrát bylo nutné. Mají tak možná více záběrů, ale zbytečně tak okovají mnoho ryb, které už následně nezaberou. Je velmi důležité si prvně vyhodnotit situaci a připravit si montáž, s kterou jsme schopni rybu přelstít, zaseknout a vytáhnout!

Každý rybář by měl mít svou základní osvědčenou montáž a v případě, kdy se nedaří, být připraven na různé experimenty. Pokud se dostávám do těchto situací, vyžadující nějakou změnu, mám připravenou svlékací šňůrku, kterou považuji za významný objev ve světě kaprařiny. S kvalitní „svlíkačkou“ si můžete vytvořit návazec na mnoho různých způsobů a věřím, že jedna z těchto montáží bude na Vašem revíru šlapat.

 

Další fotografie návazců si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže:

Autor: Lukáš Krása

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otevírací doba v létě (duben-říjen)

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 15:00

Otevírací doba v zimě

Po-Pá:
8:30 - 17:00
So:
8:30 - 12:00