Večer u řeky

9. 3. 2017

Každý z nás má ta svá oblíbená místa a při myšlence na ně Vám naskočí jejich obraz​ v momentu, kdy si řeknete "kam dnes vyrazím na ryby". Tak tomu bylo i v mém případě, jednoho horkého, letního dne.

Do začátku rodinné dovolené u moře zbývá ještě 14 dnů a Já bych chtěl využít každou volnou chvilku strávenou u vody se svými rybími přáteli. Při představě dlouhé a úmorné cesty na pláže Černé Hory a Albánie, si chci tuto příležitost náležitě užít. K rybařině jsem přivedl i mé dvě dcery, ale naší mámu se nám společnými silami ještě "překecat"nepovedlo! Proto dovolená u moře je takové poděkování za to, že nám během roku
toleruje naše intenzivní rybaření. Jak už tušíte, je to dovolená bez rybářského vybavení. Léto je v plném proudu a ráno se rtuť teploměru šplhá vzhůru. V 10 hodin dopoledne je teplota u třicítky a Já upouštím od myšlenky jít na okouny už po obědě. Proto měním plány a odpolední rybaření kvůli vysokým teplotám měním za večerní návštěvu oblíbené Berounky. Z domova to nám k řece jen 10 minut autem, tak v tom horku není důvod někam spěchat.
 
Po příjemně stráveném sobotním dnu s rodinou u bazénu a grilu jsem v 17.50 u své druhé lásky, řeky Berounky. Je velké horko, proto "broďáky" nechávám v autě a jen v krátkých kalhotách a s nezbytnou výbavou mířím na most pro pěší. Pohled na můj oblíbený úsek řeky z mostu říká, že mám smůlu. Jak to už tak bývá o víkendu, nebyl jsem sám kdo si tento úsek oblíbil. No nic,zkusím to o kousek níže po proudu v místech kde jsem v minulosti ulovil několik krásných Parem a Bolenů.
 
Za pět minut chůze po cyklistické stezce jsem na místě. Pro začátek volím woblery ​​ANIRA 49 F která je ve třinácti barevných odstínech​​ ​a BASARA 59F a 70 SP​, které se na mě usmívají z krabičky v deseti barvách. Na karabinku si připínám Aniru 49 v odstínu č.101 a ponechávám si u sebe jen pean a podběrák. Vestu i tašku odkládám na břeh a pomalinku vstupuji do řeky. Voda má určitě 26 stupňů ne-li více, ale i tak v tom horku osvěží. Přestože je velké horko, ryby jsou aktivní u protějšího břehu. Loví tam boleni a na mé straně zase malí okouni pronásleduji potěr až úplně na mělčinu a okolo mé hlavy proletěl Ledňáček. Jsem mezi svými! Po pár hodech k protějšímu břehu přichází záběr a na konci udice se snaží uniknout asi 40 centimetrů velký tloušť. Mám radost z každé ulovené ryby a snažím se co možná nejšetrněji rybu zbavit háčku. V tak teplém počasí jako je dnes, rybu ani nevytahuji z vody a ještě v podběráku rybu zbavuji háčku. Pokojně odplouvá z mé ruky a je mi dobře. Střídám Aniru za Basaru a asi tak hodinku a půl se mi daří ulovit ještě čtyři tlouště a jednoho asi 45 centimetrového bolena.
 
Slunce pomalu zapadá za kopec a tak se přesouvám do velkého oblouku řeky, kde mám dobrý výhled proti proudu až k jezu. Bohužel je zde ještě několik rybářů a několik zakotvených lodí vodáků. No nic vezmu si z auta jiný prut co mám na gumičky a pokusím se obelstít některého z místních pruhovaných krasavců. Než stačím tuto výměnu provést, vidím že vodáci pokračují dál ve své plavbě a dva ze čtyř rybářů končí. Všechno ZPĚT!! Jen si přibírám do vesty gumové nástrahy Long John, Tioga a plovoucí gumové nástrahy Unagi Slug 3"-7.6 cm velké v barvě žluté č.F03, oranžové č. F29 a bílé č. F33. V mžiku stojím uprostřed řeky už v prsačkách a s vestou, taška zůstává v autě. Snažím si najít vhodné místo mezi vodními rostlinami, dostatečně široké pro lov i za tmy. Řeka v tom to úseku je hluboká jen 80 až 120 centimetrů a není proto problém si pro uvízlou nástrahu dojít. Ale je to zbytečné si plašit prostor kde chci chytat, proto si místo vybírám ještě za světla a snažím si najít orientační bod, který budu používat za tmy.
 
Nic neměním a zůstávám u woblerů. Nahazuji a při stahování nástrahy pozoruji hladinu řeky, aby jsem zjistil  v tomto úseku aktivitu ryb. Určitě to znáte, řeka za soumraku je plná života. Přichází ten správný čas na ulovení pěkného dravce! Nahazuji znovu a znovu, při každém nahození jsem stoprocentně připravený na kontakt s rybou. Znovu a znovu nahazuji a NIC!! Asi je brzo? Nebo dělám něco špatně? Ryby jsou všude okolo a záběr přes to nepřichází! Sahám do kapsy vesty a v ruce držím balíček Unagi Slug. Říkám si "na to jsem tady ještě nechytal, tak proč ne" a měním tedy woblera za gumu. Tato nástraha s použitím čeburašky a ponecháním na dně se chová jako krmící se rybička u dna! Nahazuji jednou, dvakrát ...šestkrát a nic! Asi je opravdu ještě brzo.Pohled na hodinky je 22.00 hodin a tak si zapaluji cigaretu a nahozenou nástrahu ponechávám svému osudu asi 7 metrů daleko... odpočívám. Prut držím v náručí jako malé dítě a vychutnávám si cigaretu. Najednou ucítím zachvění v prutu a tah směrem po proudu. Brzdu mám povolenou a už jen slyším roztočenou cívku. Zahazuji cigaretu a volnou rukou přidržuji cívku navijáku a zasekávám. TREFA!! Zásek sedí a ryba začíná bojovat.
 
Už se mi to na jiném úseku řeky stalo a většinou se však jednalo o sumčího dorostence.Teď to vypadá na parmu nebo na slušného tlouště? Ryba prchá do proudu a po chvilce zastavuje. Je pořád na jednom místě a nejde s ní hnout. Je uvízlá ve spleti rostlin a mé UL vybavení a vlasec 0,16 mi nedává jinou možnost, než si pro rybu dojít. To čemu jsem se chtěl vyvarovat, právě činím. Vyplaším si celý prostor, ale vyproštění ryby je priorita! Opatrně docházím k rybě a sahám do chomáče rostlin. Už na první dotek poznávám, že se nejedná ani o jednu zmíněnou rybu, ale o candáta! Má okolo 60+ a mám ohromnou radost. Pár fotek a po chvilce candáta pouštím zpět. Vracím se na místo, kde jsem asi stál a nahazuji. Jedno otočení kličkou a bác. Jsem překvapený,protože jsem si myslel, že je po rybách, když jsem si to poplašil. Tentokrát je to ten velký zloušť. Krásný vypasený tloušť! Odhaduji že má 50+. Rybu fotím a pořizuji si krátké video jeho návratu do řeky. Pauza! Má záda potřebují odpočinek. Mířím k břehu a usedám do trávy. Deset minut stačí! Už nebrodím, nahazuji ze břehu a už jsem unavený. Letmý pohled na hodinky, je 23:10. Mám bolesti, ale ani přes to se mi nechce opustit řeku. Ještě půl hodinky, říkám si. Asi po dvaceti minutách mám takový nepatrný záběr, jen takové jemné ťuknutí. Zasekávám a můj prut Tioga 0,6-7g se prudce ohýbá! Fajn další ryba! Ryba klade jen malý odpor a po chvíli končí v podběráku. Bílé břicho, zářící velké oči a tlama plná zubů! CANDÁT! Je menší než ten předešlý, ale radost mám stejnou! Klečím ve vodě vedle ryby a fotím. Při pouštění ryby zpět do řeky nahlas říkám" Díky sv.Péťo!"
Už nechytám, jen znovu usedám do vlhké trávy na břehu a nasávám vůni noční letní řeky.
 
Všem těm, kteří ještě nevyzkoušeli noční přívlač "mohu ze srdce jen doporučit". Přeji Vám,hodně krásných zážitků a hodně štěstí v nové sezoně! 
Tak ať Vám koušou Přátelé!
 
Martin - Team Lucky John cz/sk.
article img

Další články

article img

Januárová vychádzka

31. 1. 2018

Zdravím Vás, vážení rybári, vážení prívlačiari. V úvode môjho prvého článku, by som sa Vám chcel predstaviť ako čerstvý člen Pro teamu Lucky John. Moje meno je Marián.

article img

Lucky John - Basara

2. 1. 2018

Lucky John Basara je v dostání ve více velikostech. Menší velikosti jsou vhodné pro lov okounů, jelců a pstruhů. Větší pak pro lov bolenů, štik a sumců. Menší velikosti (35mm) jsou v provedení plovoucí formě. Větší velikosti pak v plovoucí i intermediální formě.

article img

Podzimní víkendová vycházka

29. 11. 2017

Víkend je za námi, ale za sebe mohu říct, že byl opět velmi produktivní. Ryby spolupracovaly ze začátku velmi neochotně. Není se ani čemu divit, protože se před pár dny velmi ochladilo a začalo mrznout. Taková změna s rybami každoročně velmi zamává a ochota žrát je poměrně nízká.

Článků celkem: 17