Večer u řeky

9. 3. 2017

Každý z nás má ta svá oblíbená místa a při myšlence na ně Vám naskočí jejich obraz​ v momentu, kdy si řeknete "kam dnes vyrazím na ryby". Tak tomu bylo i v mém případě, jednoho horkého, letního dne.

Do začátku rodinné dovolené u moře zbývá ještě 14 dnů a Já bych chtěl využít každou volnou chvilku strávenou u vody se svými rybími přáteli. Při představě dlouhé a úmorné cesty na pláže Černé Hory a Albánie, si chci tuto příležitost náležitě užít. K rybařině jsem přivedl i mé dvě dcery, ale naší mámu se nám společnými silami ještě "překecat"nepovedlo! Proto dovolená u moře je takové poděkování za to, že nám během roku
toleruje naše intenzivní rybaření. Jak už tušíte, je to dovolená bez rybářského vybavení. Léto je v plném proudu a ráno se rtuť teploměru šplhá vzhůru. V 10 hodin dopoledne je teplota u třicítky a Já upouštím od myšlenky jít na okouny už po obědě. Proto měním plány a odpolední rybaření kvůli vysokým teplotám měním za večerní návštěvu oblíbené Berounky. Z domova to nám k řece jen 10 minut autem, tak v tom horku není důvod někam spěchat.
 
Po příjemně stráveném sobotním dnu s rodinou u bazénu a grilu jsem v 17.50 u své druhé lásky, řeky Berounky. Je velké horko, proto "broďáky" nechávám v autě a jen v krátkých kalhotách a s nezbytnou výbavou mířím na most pro pěší. Pohled na můj oblíbený úsek řeky z mostu říká, že mám smůlu. Jak to už tak bývá o víkendu, nebyl jsem sám kdo si tento úsek oblíbil. No nic,zkusím to o kousek níže po proudu v místech kde jsem v minulosti ulovil několik krásných Parem a Bolenů.
 
Za pět minut chůze po cyklistické stezce jsem na místě. Pro začátek volím woblery ​​ANIRA 49 F která je ve třinácti barevných odstínech​​ ​a BASARA 59F a 70 SP​, které se na mě usmívají z krabičky v deseti barvách. Na karabinku si připínám Aniru 49 v odstínu č.101 a ponechávám si u sebe jen pean a podběrák. Vestu i tašku odkládám na břeh a pomalinku vstupuji do řeky. Voda má určitě 26 stupňů ne-li více, ale i tak v tom horku osvěží. Přestože je velké horko, ryby jsou aktivní u protějšího břehu. Loví tam boleni a na mé straně zase malí okouni pronásleduji potěr až úplně na mělčinu a okolo mé hlavy proletěl Ledňáček. Jsem mezi svými! Po pár hodech k protějšímu břehu přichází záběr a na konci udice se snaží uniknout asi 40 centimetrů velký tloušť. Mám radost z každé ulovené ryby a snažím se co možná nejšetrněji rybu zbavit háčku. V tak teplém počasí jako je dnes, rybu ani nevytahuji z vody a ještě v podběráku rybu zbavuji háčku. Pokojně odplouvá z mé ruky a je mi dobře. Střídám Aniru za Basaru a asi tak hodinku a půl se mi daří ulovit ještě čtyři tlouště a jednoho asi 45 centimetrového bolena.
 
Slunce pomalu zapadá za kopec a tak se přesouvám do velkého oblouku řeky, kde mám dobrý výhled proti proudu až k jezu. Bohužel je zde ještě několik rybářů a několik zakotvených lodí vodáků. No nic vezmu si z auta jiný prut co mám na gumičky a pokusím se obelstít některého z místních pruhovaných krasavců. Než stačím tuto výměnu provést, vidím že vodáci pokračují dál ve své plavbě a dva ze čtyř rybářů končí. Všechno ZPĚT!! Jen si přibírám do vesty gumové nástrahy Long John, Tioga a plovoucí gumové nástrahy Unagi Slug 3"-7.6 cm velké v barvě žluté č.F03, oranžové č. F29 a bílé č. F33. V mžiku stojím uprostřed řeky už v prsačkách a s vestou, taška zůstává v autě. Snažím si najít vhodné místo mezi vodními rostlinami, dostatečně široké pro lov i za tmy. Řeka v tom to úseku je hluboká jen 80 až 120 centimetrů a není proto problém si pro uvízlou nástrahu dojít. Ale je to zbytečné si plašit prostor kde chci chytat, proto si místo vybírám ještě za světla a snažím si najít orientační bod, který budu používat za tmy.
 
Nic neměním a zůstávám u woblerů. Nahazuji a při stahování nástrahy pozoruji hladinu řeky, aby jsem zjistil  v tomto úseku aktivitu ryb. Určitě to znáte, řeka za soumraku je plná života. Přichází ten správný čas na ulovení pěkného dravce! Nahazuji znovu a znovu, při každém nahození jsem stoprocentně připravený na kontakt s rybou. Znovu a znovu nahazuji a NIC!! Asi je brzo? Nebo dělám něco špatně? Ryby jsou všude okolo a záběr přes to nepřichází! Sahám do kapsy vesty a v ruce držím balíček Unagi Slug. Říkám si "na to jsem tady ještě nechytal, tak proč ne" a měním tedy woblera za gumu. Tato nástraha s použitím čeburašky a ponecháním na dně se chová jako krmící se rybička u dna! Nahazuji jednou, dvakrát ...šestkrát a nic! Asi je opravdu ještě brzo.Pohled na hodinky je 22.00 hodin a tak si zapaluji cigaretu a nahozenou nástrahu ponechávám svému osudu asi 7 metrů daleko... odpočívám. Prut držím v náručí jako malé dítě a vychutnávám si cigaretu. Najednou ucítím zachvění v prutu a tah směrem po proudu. Brzdu mám povolenou a už jen slyším roztočenou cívku. Zahazuji cigaretu a volnou rukou přidržuji cívku navijáku a zasekávám. TREFA!! Zásek sedí a ryba začíná bojovat.
 
Už se mi to na jiném úseku řeky stalo a většinou se však jednalo o sumčího dorostence.Teď to vypadá na parmu nebo na slušného tlouště? Ryba prchá do proudu a po chvilce zastavuje. Je pořád na jednom místě a nejde s ní hnout. Je uvízlá ve spleti rostlin a mé UL vybavení a vlasec 0,16 mi nedává jinou možnost, než si pro rybu dojít. To čemu jsem se chtěl vyvarovat, právě činím. Vyplaším si celý prostor, ale vyproštění ryby je priorita! Opatrně docházím k rybě a sahám do chomáče rostlin. Už na první dotek poznávám, že se nejedná ani o jednu zmíněnou rybu, ale o candáta! Má okolo 60+ a mám ohromnou radost. Pár fotek a po chvilce candáta pouštím zpět. Vracím se na místo, kde jsem asi stál a nahazuji. Jedno otočení kličkou a bác. Jsem překvapený,protože jsem si myslel, že je po rybách, když jsem si to poplašil. Tentokrát je to ten velký zloušť. Krásný vypasený tloušť! Odhaduji že má 50+. Rybu fotím a pořizuji si krátké video jeho návratu do řeky. Pauza! Má záda potřebují odpočinek. Mířím k břehu a usedám do trávy. Deset minut stačí! Už nebrodím, nahazuji ze břehu a už jsem unavený. Letmý pohled na hodinky, je 23:10. Mám bolesti, ale ani přes to se mi nechce opustit řeku. Ještě půl hodinky, říkám si. Asi po dvaceti minutách mám takový nepatrný záběr, jen takové jemné ťuknutí. Zasekávám a můj prut Tioga 0,6-7g se prudce ohýbá! Fajn další ryba! Ryba klade jen malý odpor a po chvíli končí v podběráku. Bílé břicho, zářící velké oči a tlama plná zubů! CANDÁT! Je menší než ten předešlý, ale radost mám stejnou! Klečím ve vodě vedle ryby a fotím. Při pouštění ryby zpět do řeky nahlas říkám" Díky sv.Péťo!"
Už nechytám, jen znovu usedám do vlhké trávy na břehu a nasávám vůni noční letní řeky.
 
Všem těm, kteří ještě nevyzkoušeli noční přívlač "mohu ze srdce jen doporučit". Přeji Vám,hodně krásných zážitků a hodně štěstí v nové sezoně! 
Tak ať Vám koušou Přátelé!
 
Martin - Team Lucky John cz/sk.
article img

Další články

article img

Začátek sezony

5. 4. 2018

Sezóna se nám pomalu přibližuje. Nicméně já už jsem to nemohl vydržet a vyrazil jsem na soukromý revír, kde je možnost lovu na přívlač celý rok. Každý zapálený vláčkař ví, o čem mluvím, když řeknu, že mě ruce po třech měsících půstu od ryb brněly opravdu solidně.

article img

Januárová vychádzka

31. 1. 2018

Zdravím Vás, vážení rybári, vážení prívlačiari. V úvode môjho prvého článku, by som sa Vám chcel predstaviť ako čerstvý člen Pro teamu Lucky John. Moje meno je Marián.

article img

Lucky John - Basara

2. 1. 2018

Lucky John Basara je v dostání ve více velikostech. Menší velikosti jsou vhodné pro lov okounů, jelců a pstruhů. Větší pak pro lov bolenů, štik a sumců. Menší velikosti (35mm) jsou v provedení plovoucí formě. Větší velikosti pak v plovoucí i intermediální formě.

Článků celkem: 18