Naturální a přirozené

1. 7. 2018

Naturální a přirozené

Miroslav Fečko

Je mnoho způsobů jak si připravit své návnady a nástrahy. Je zřejmé, že žádný není ten nejlepší nebo zaručeně vždy ten úspěšný. Jsou však postupy, které se vždy velmi osvědčily, a jejich použití není na škodu. Jeden z postupů je použití naturálních přirozených produktů, které najdeme v běžných obchodech s potravinami nebo v chovatelských potřebách. Stejně tak i rybářské firmy stále častěji připravují atraktory, které jsou na základě přírodních složek a u kapra navozují pocit identifikace potravinového signálu.

Sušená potrava

Předpokládám, že většina z nás nakupuje věci, které jsou potřebné k rybolovu v rybářských obchodech. To všechno samozřejmě dává logiku. Někdy je však dobré se poohlédnout kolem sebe a zjistit co nabízejí různé chovatelské potřeby, které se mimo jiné specializují i na akvaristiku. Široký výběr sušených patentek, gammarusů, krevet a další podobné přirozené potravy je pro nás ideální volba. Právě tyto produkty je možné dobře použít například v kombinaci s PVA mixy. PVA mix se může často skládat z různých druhů pelet menších rozměrů, dále z drceného boilie a tekuté složky, kterou může být tekutá potrava nebo booster. Zkuste však do takového mixu přidat sušenou patentku nebo drceného gammaruse. Věřím, že se tím PVA mix stane o něco atraktivnější a kaprům bude připomínat daleko přirozenější potravu.

Sušená gammarus je sice plovoucí, ale to nemusí být vždy špatné. Díky tomu můžeme docílit efektu, kdy se budou jednotliví gammarusi z našeho krmení, které je prezentováno na dně, uvolňovat, stoupat k hladině a právě díky tomuhle efektu máme šanci zaujmout ryby, které se pohybují kdesi ve vodním sloupci a dát jim najevo, že dole na dně je něco co by mohlo být zdrojem jejich potravy. Pokud bychom chtěli docílit toho, že nám gamarrusi nebudou plavat, museli bychom je dlouhou dobu namáčet nebo zalít horkou vodou. V případě použití vody je třeba dbát na fakt, že v kombinaci s PVA materiálem nám mohou nastat menší komplikace.

Potravinové produkty

Vhodné a pro rybáře praktické přísady do vnadících směsí můžeme najít i v běžných potravinách. Takovými produkty jsou různé typy ryb, které jsou naloženy ve vlastní šťávě nebo oleji. Vhodným produktem je třeba tuňák, kterého můžeme použít stejně tak jako sušené patentky nebo gammarusi. Konzervu z tuňáka můžeme použit do PVA mixu, do vnadící směsi a také do partiklu. Tuňák ve vlastní šťávě bude vhodný do chladnější vody. Tuňák v oleji bude naopak vhodný do vody teplejší. Ideální PVA mix, s použitím tuňáka v oleji, může tvořit základ složený z malých halibut pelet, drceného boilies Spice Shrimp, tekuté potravy nebo boostru stejné příchutě jako boilie. Tuňák se v mixu rozdělí na menší části, které budou mimo své samostatné atraktivity tvořit i přirozené pojivo našeho mixu. Nechte se při dalším svém nákupu v potravinách inspirovat a věřím, že najdete i jiné zajímavé přísady.

Přírodní rybářské produkty

Na myšlenku přirozených potravinových signálů stále častěji upozorňují i rybářské firmy, které připravují své produkty buď celé, nebo z podstatné části z naturálních složek. Takovými přípravkami jsou například Squid koncentrát nebo Tekutá patentka. Squid koncentrát představuje tekutou složku, která je vytvořená z různých typů mořských plodů. Proces výroby je zdlouhavý, protože jednotliví mořští živočichové probíhají procesem několikaměsíční fermentace. V určité fázi fermentace je tento proces zastaven a stabilizován, aby bylo možné dosáhnout stabilního produktu. Ideální je použití takového koncentrátu například s boiliesem Chilli squid.

Tekutá patentka vznikla taktéž procesem fermentace, během kterého do louhu přidá živá patentka. Samotný proces fermentace patentku postupně rozkládá a právě z toho důvodu je potřeba opět tento proces zastavit, stabilizovat, aby nedošlo k úplnému rozložení patentky. Tekutou patentku je vhodné použít na přelití boiliesu, do PVA mixu, nebo do vnadících směsí. Taktéž je vhodné patentku použít na takovém typu revíru, kde se přirozeně vyskytuje a bude tedy pro kapry znamenat důvěryhodný potravinový signál.

Přírodní a naturální produkty jsou dobrým prostředkem pro zvýšení atraktivity návnad a nástrah. Pro ryby, konkrétně kapry, to představuje přírodní signál, který identifikují jako potravu. Zkuste tento faktor využít ve Váš prospěch a to bez ohledu na to, jestli zvolíte produkt z chovatelských potřeb nebo běžných potravin, případně sáhněte do specificky vytvořených a připravených produktů rybářských firem.

article img

Další články

article img

Trefa do žlutého – neobyčejná kukuřice!

10. 6. 2018

O kukuřici snad každý rybář ví, že je to jedna z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších návnad po celém světě. Jak prostý, ale na druhou stranu nevšední nápad je vyrobit nástrahu na bázi kukuřice. Zdá se, že z hlediska výroby nic komplikovaného. Prostě smíchat kukuřičnou mouku, CSL extrakt a sirup a nástraha musí být na světě. Popravdě i my jsme začali stejně, ale výsledek během pár měsíců testování nebyl nikterak oslnivý, a tak jsme od vývoje kukuřičného boilies ustoupili. Až koncem roku 2014 jsme se k vývoji vrátili na základě požadavků maďarských rybářů, kteří prahli po kukuřičném boilies. A tak jsme se do toho zase pustili...

article img

Tekuté potravy – jak se v nich vyznat

4. 6. 2018

Samotná tekutá potrava by měla připomínat potravinový signál, který dokážou kapři identifikovat jako zdroj potravy. Je zapotřebí však doplnit i to, že tyto tekuté potravy jsou vyráběny z přírodních ingrediencí a neobsahují konzervační látky. Na místě je však otázka, když se jedná o přírodní produkty, které nemají umělé konzervační látky, jak je zabezpečená jejich stabilizace? V tomto směru se velmi šikovným způsobem kombinuje výrobní proces a přírodní procesy konzervace, kterými jsou sůl, cukr, melasa a podobně. Výsledkem je slaný nebo sladká tekutý roztok, který sám o sobě působí konzervačně.

article img

IQ Pop-Up – nejen pro feeder

25. 5. 2018

V rybářských firmách se více a více setkáváme s nabídkou návnad a nástrah, které jsou určeny na rybolov feederem. Je to však pochopitelné, protože rybáři mají jen omezené časové možnosti a na ryby se dostanou pouze na krátké vycházky, které se stávají běžnou součástí rybářského života. Nabízené produkty na feeder jsou efektivní...

Článků celkem: 139