Nadjezí a podjezí - 5.díl

31. 7. 2017

Při rozednívání jsem zaslechl kohouta. Ani nevím, kde se vzal u Labe, ale nezdálo se mi to. Čekal mě poslední den pod jezem v Přelouči. Už od samého rána se zdálo, že to bude spíš den návštěvní, protože kamarádi i jiní se začali scházet časně ráno na pokec. Dopoledne se u nás sešlo někdy i více jak deset lidí a to se přiznám, bylo trošku moc, abych se mohl soustředit na rybařinu.

A tak jsem si navléknul brodící kalhoty, pár návazců, hrstku boiliesu, dva rohlíky s konzervou tuňáka, lahev pití a vyrazil do řeky. Zakotvil jsem se uprostřed, abych mohl zhoupnout potichoučku prut do tůní, které jsem chytal ze břehu. Byl to úplně jiný styl rybařiny.

Bylo velké parno. Namočil jsem si mikinu, abych vydržel celý den. Stálo to za to, protože to byl dokonalý relax. Ležel jsem ve vodě a okolo mě se proháněli tloušti. Sem tam na ně vystartoval dravec z tůně. Sledoval jsem život přímo z řeky a přál jsem si zdolat kapra. Popravdě jsem si na sluníčku užíval perné chvilky a čas letěl jako blázen. Ze břehu jsem měl dost záběrů, ale z řeky zatím vůbec nic. I když jsem šel po největších mělčinách tak tiše jak jen jsem mohl, mělo to velký vliv na ryby. Bylo mi jasné, že to bude o jednom záběru. Proto jsem si přál, aby to nebyl tloušť, protože ten by místo znovu rozplašil a ztratil bych tak definitivně naděje na posledního kapra. Byl už podvečer a mě zbývaly poslední minuty.

Nakonec vymodlený záběr přišel a doslova z podnohou mi to rozjel kapr. Ihned jak se vyvalil na hladině, mi bylo jasné, že je to lyseček. Těch v řece moc není a tak jsem se za ním vydal, abych ho neztratil. Kličkoval jsem mezi tůněmi, tak abych si nenabral. Kapr se položil na bok a to byla moje chvíle. Rozloučil jsem se s přeloučským jezem a poděkoval vodníkovi za krásné zážitky.

article img

Další články

article img

Jak na amura – koncová udice (Lukáš Krása)

18. 8. 2017

Výbava pro lov amurů se moc neliší od kaprů, ale je vhodné použít měkčí pruty s rychlou akcí. Pokud nemůžete vyvážet a potřebujete nástrahu odhodit na větší vzdálenost, je nutností použít tvrdší prut od 3lb výše. V tomto případě doporučuji zvolit naviják s citlivou brzdou a vlasec, který Vám dokáže trochu propružit při výpadu amura. Jestliže jste si zamilovali používání šňůry na celém navijáku, kvůli dobrému kontaktu s rybou, doporučuji použít alespoň 20 metrů vlasce od koncové udice.

article img

Jak na amura – lokalizace

14. 8. 2017

Amur bílý je ryba, jejíž domovem je Dálný východ zejména střední a dolní tok řeky Amur. V 60. letech minulého století byl vysazen do evropských stojatých vod, odkud později  unikl i do řek. Po roce 1990 se stal pro svoji bojovnost velice oblíbenou rybou mezi rybáři. Amur bílý se zdržuje v hejnech, vyhovují mu teplejší stojaté a mírně tekoucí vody. Dožívá se 15 – 20 let. Roste velmi rychle a jsou zdokumentované jedinci okolo 30 – 35 kg. Ačkoliv se většinu času věnuji lovu kaprů, dovolte mi, abych zejména Vám, sportovním rybářům, kteří vrací rybu vodě, poskytl několik svých rad a zkušeností k jeho ulovení.

article img

Návazec do extrémních podmínek – Lanko CARP RIG LUKAS KRASA

8. 8. 2017

Kapři se často zdržují ve spadaných stromech, různých nerovnostech a vlastně všude tam, kde jsou v bezpečí. Vázky, kamení a štěrkové lavice jsou často obsypány různými mušličkami, které naše montáže řežou. V těchto situacích rád volím lankovou montáž, kterou kombinuji jednou z nejodolnějších šňůrek, jaké jsem kdy poznal. Ano je to Gladiator.

Článků celkem: 81