Morava - Den sedmý

8. 10. 2017

Byl jsem ve svém světě a spacáku jsem si moc neužil. Čekal jsem záběry od lepších ryb, ale do čtvrté ranní jsem podebíral kapry max. do 12 kg. Bylo evidentní, že ryby čekaly další hostinu, ale ta se nekonala. Jediné sousto na dně byla má nástraha, a proto jsem měl záběry takřka po půl hodině.

Nad ránem jsem uvažoval, jestli výpravu už nezakončím, abych se trochu vyspal na cestu. Začalo hustě pršet a tělo začalo vykazovat nedostatek spánku. Byla mi zima a představa teplého spacáku byla velmi lákavá. Ale zalést do něj by byla veliká chyba. Totiž po čtvrté hodině ranní, jsem se prochytal k rybě, která se od záseku chovala úplně jinak. I když jsem měl už vytažený člun, připravený pro sbalení, nohou jsem ho nasoukal na vodu. Bylo zapotřebí, co nejrychleji vyrazit za rybou. Uháněla si to nevídanou rychlostí k protějšímu břehu do vázek. Sám a bez motoru jsem neměl moc šancí a už na půli cesty jsem cítil, že ryba je ve větvích. To se potvrdilo, když jsem se dostal nad vázky. Necítil jsem vůbec nic. Zkoušel jsem ze všech stran uvolnit vlasec, ale nešlo to. Tak jsem si ho omotal o ruku a snažil se utrhnout montáž. Nic jiného už nezbývalo. V tom se vytrhlo kus větve, která vylítla k hladině, a omotaný vlasec se mi zaříznul do rukávu.

Člun nabral jiný směr. Byl tam! Znovu jsem byl ve hře. Ryba si to uháněla na volnou vodu a můj člun jí následoval. Přes pískovnu se prohnala přeháňka a za obzory se pomalinku vítal nový den. Ale já stále v pokleku a ohnutým prutem až k hladině. Nemohl jsem rybu odlepit ode dna. Měl jsem jediné přání a to abych ji alespoň spatřil. Přetahoval jsem se doslova o centimetry, a když jsem ji měl už na olověnce, znovu zabrala a vymotala mi dalších dvacet metrů. Někdo musí vyhrát a v těchto chvilkách se snažím koncentrovat a nic neuspěchat. Ryba začala najíždět pod člun a měnit směr. To vždy dělají, když jim dochází síly. Byl můj čas poprvé ponořit podběrák do vody a počkat si na moment překvapení. Rozhodl jsem se, že nebudu svítit čelovkou  a že rybu se pokusím podebrat bez ní. U člunu se objevil velký závar. Byla to opravdu velká ryba. Na několikátý pokus se mi ji podařilo podebrat. Až pak jsem si posvítil. Ufff…Neskutečný šupík!  Vezl jsem ke břehu monstrum a děti se měly na co těšit. Už se rozednívalo a já kapra dal na chvilku do bezpečného saku od Roda Hutchinsona, abych si připravil foťák s novou kartou.

Také abych vzbudil děti, protože by mi neodpustily, že takovou rybu neviděly. Přišel nás navštívit i sousední rybář, který sebou přinesl váhu. Ručička váhy se pohybovala mezi 26 a 27 kg. Dobrá tečka za výpravou a obrovská radost dětí.

Mnoho rybářů se mě ptá, co stojí za pravidelnými výsledky úspěšných rybářů. Jaké mají tajemství nebo co dělají jinak.  Za léta co rybařím, jsem i já sám hledal to „něco“ tajemného v oblasti návnad, návazců ale i přístupu k rybařině. Teď s odstupem času jsem blízko, velmi blízko, abych si odpověděl. Jsem výrobce návnad a nástrah a celý život půjdu po tom, abych objevil úspěšnější nástrahy, než mají ostatní. Úspěšnější, než které jsem vymyslel doteď. To už je mé poslání a nezmění se to, protože tato práce mě naplňuje už od dětských let. I přesto, že jsem neskromně si jistý tím, že naše návnady patří v této oblasti výroby k absolutní špičce, nemohu opomenout dodat, že i sebelepší nástraha na světě Vám nepomůže k ulovení vysněných ryb, pokud se mozaika neposkládá tak jak má. Kolikrát jsem dostal na zadek a kolikrát ještě dostanu. Jsem na to připraven, stejně tak i na to být pokorný z jakéhokoliv úspěchy ale i neúspěchu. Každá zkušenost je dobrá. Úspěšným rybářem se nestanete ze dne na den ani zkušenosti nezískáte rychleji, ale co můžete, je jít za svým snem bez kompromisů a dělat vše naplno. Takže je to možná ta vůle, dojít dál a ještě dál a nepřipouštět si počáteční neúspěchy. Přeci šťastný je ten, kdo sní své sny, a je připraven zaplatit cenu, aby je realizoval.
Přeji Vám všem mnoho síly při cestě za poznáním.

article img

Další články

article img

Jak na solidní PVA

11. 8. 2018

PVA různých druhů a typů se pro mnohé z nás stalo neoddělitelnou součástí rybolovné metody. Ve většině případů se však pravděpodobně jedná o použití PVA punčochy. Použití pevných PVA pytlíků, tzv. solid bag není až tak běžnou a v našich podmínkách používanou záležitostí. Do jisté míry je to evidentní i u samotného názvu, kde slovenská / česká verze názvu této prezentace není tak používána jako právě anglický název solid bag. I z toho důvodu si dovolím v průběhu tohoto článku používat pojem solid bag.

article img

Letní akce a slevy v LK Baits

20. 7. 2018

Vážení rybaříci, V LK Baits jsme si pro prázdniny připravili jedinečné slevy a výprodeje, které ocení nejen studenti, rybáři ale i všichni, kdo tráví čas v přírodě!

article img

Rod Hutchinson – vzdanie holdu

19. 7. 2018

V rozhovore pre Carpfeed sa Chris Yates vyjadril: „ Zapamätám si ho tak ako som ho po prvý krát stretol v júni 1972 na otvorení revíru Redmire, vediac že som práve stretol kompletne prirodzenú, originálnu a prívetivú osobu.  Hneď ako som ho stretol, začal som ho mať rád. Pochádzali sme s veľmi odlišných podmienok, ale ja som tušil, že budeme spolu dobre vychádzať, čo sa aj nakoniec stalo. Tie dva roky, počas ktorých sme spolu rybárčili, boli pravdepodobne jedny z najšťastnejších okamihov, ktoré som na rybách zažil, a to práve vďaka Rodovi. Bol skvelým spoločníkom“.   

Článků celkem: 142