Morava - Den čtvrtý

5. 10. 2017

Říká se, že existuje osm stádií vývoje člověka. Nevím, v jakém stádiu jsem zrovna teď, ale je jasné, že s přibývajícím věkem na svět koukám jinak. Už ani tak vlastně nejde o mě, jako spíš o děti a je to asi tak správně. Život strašně rychle běží a já bych snad udělal všechno pro jediný den, kdy mohou být v přírodě na rybách a k tomu ještě v klidu a bezpečí. To mi pískovna Mistřín nabízela a popravdě mám v plánu navštívit i jiné nesvazové revíry. Manželka mi vždy říká, že u mě je na prvním místě kapr, pak dlouho, dlouho nic a pak je to ona s dětmi. Ono to tak není a dost přehání! Důkazem je i to, že jsem se týden před výpravou připravoval na jesetery. Já a připravovat se na jesetery? Před pěti lety bych se smíchy popadal za břicho. Jenže je rok 2017! Popravdě jesetery moc nemusím, proto je ani nemáme v Sahaře. Jenže když listujeme s dětmi rybářskými časopisy, jeseter je ryba, která děti prvně zaujme. Naši jim říkají dinosauři a já byl připraven po nich jít, abych jim tu bájnou rybu ukázal naživo.

Nějaký čas jsem strávil na odchovnách jeseterů a také jsem pracoval na studiích jejich odkrmu. Měl jsem tak představu jak krmivo namíchat a pokusil jsem se použít i několik přírodních extraktů, které se používají při výrobě boilies na kapry. Vyrobil jsem si silně aromatické pelety a boilies jako nástrahu. Rozkrmil jsem si první hranu, protože jeseteři rádi kopírují příbřežní partie. První prut jsem nahodil ještě za tmy na místo, které jsem si předvnaďoval od prvního dne. Během chvilky jsem měl padáček, ale byl to cejn. Druhým záběrem už mi výskokem nad hladinu dával najevo svou sílu jeseter. Děti ještě spaly a tak jsem si ho dovolil dát na chvilku do bezpečné plovoucí tašky, aby měly hned po ránu překvapení. Celý den vlastně nebyl o ničem jiným než o honu za dinosarama. Ten největší se s námi šel rozloučit před spaním. Kapry jsem trochu zanedbával, ale i přesto jsem zužitkoval tři záběry.

Čtvrtý zákrm

Dle skromné mapky, kterou jsem přiložil, si můžete všimnout, že jsem krmnou cestu ryb pomalu zkrátil na úroveň svého krmného místa. K čtvrtému zákrmu jsem použil 10 kg boilies ( 5 kg Chilli Squid, 2,5 kg Nutric Acid /Ananas, 2,5 kg Sea Food). Tuto krmnou dávku jsem rozházel ve stejném rozsahu do prostoru tak, abych ryby donutil hledat. Ryby se evidentně vyskytují už více na mém krmném místě než u protějšího břehu, jako tomu bylo předešlé dny. Nízký počet záběrů neměli na svědomí jen jeseteři, ale hrozné dusno. V noci ovšem hlásí změnu, takže se naplno pustíme do kaprů! Lze očekávat jejich aktivitu…

article img

Další články

article img

Morava - Den sedmý

8. 10. 2017

Byl jsem ve svém světě a spacáku jsem si moc neužil. Čekal jsem záběry od lepších ryb, ale do čtvrté ranní jsem podebíral kapry max. do 12 kg. Bylo evidentní, že ryby čekaly další hostinu, ale ta se nekonala. Jediné sousto na dně byla má nástraha, a proto jsem měl záběry takřka po půl hodině. Nad ránem jsem uvažoval, jestli výpravu už nezakončím, abych se trochu vyspal na cestu. Začalo hustě pršet a tělo začalo vykazovat nedostatek spánku. Byla mi zima a představa teplého spacáku byla velmi lákavá. Ale zalést do něj by byla veliká chyba. Totiž po čtvrté hodině ranní, jsem se prochytal k rybě, která se od záseku chovala úplně jinak.

article img

Morava - Den šestý

7. 10. 2017

V noci mi na flek dorazily menší ryby a nebylo jich podle výskoků vůbec málo. I když jsem na noc nastražil větší nástrahy dál od háčku, potahovaly mi to menší ryby. Po půlnoci, když jsem měl na břehu vytažené všechny tři pruty od malých ryb, jsem se rozhodnul jít spát. Znovu jsem nechal místo odpočinout a dal tak šanci a čas menším rybám, aby opustili flek. Vzbudil jsem se při svítání a hned nakobroval do vody pár kuliček. Ne nějak cíleně ale tak, aby ryba hledala. Nahodil jsem osvědčenou klasiku a šel si připravit pár návazců, než se „svišti“ vzbudí.

article img

Morava - Den pátý

6. 10. 2017

Patá noc byla upršená a plná blesků. Celkem jsem za noc chytil sedm kaprů, ale nemohl jsem se dostat na lepší rybu. Proto jsem zvýšil průměr nástrah na 24 a 30 mm a posunul je na vlasu dále od háčku. Bouřka a déšť rybu dost rozhýbaly a v podobném duchu počasí pokračovalo i přes den. Chvilku parné léto, chvilku bouřka. Ještě, než jsme odjeli do Milotic na zámek, se nám povedl chytit lysec okolo 15 kg a několik menších ryb. Bylo jasné, že naše místo navštěvovalo více a více kaprů a já toužil zapřáhnout nějaký skvost.

Článků celkem: 95