Lov v korytě řeky

30. 9. 2018

Léto je tu a u vody je hodně živo. Jsou dny, kdy není šance si sednout na pohodové fleky, jako jsou tišiny a jiná přístupná místa. Ale některá místa jsou přesto pořád volná. U nás to jsou místa, kde je koryto řeky hned u břehu. Silný proud a nepohodlný břeh je asi důvod, že jsou neobsazeny. Díky tomu si myslím, že právě tahle místa vyhledávají zkušené ryby. Nejsou tu ve stresu z vlasců a mají tu dostatek kyslíku a přirozené potravy. Právě těmto místům se rád věnuji od léta do pozdního podzimu.

Tam je kaprařina opravdu náročná. Díky silnému proudu a razantním záběrům se zde musí přistupovat k lovu úplně jinak než jinde. Těžká až tři sta gramová olova, aby udržela montáž na místě, spousta ostrých kamenů jak ve vodě, tak i na souši si vyžadují také maximální pozornost. Stačí jediná chyba a v nejlepším případě přijdete o rybu. Ale také třeba o prut nebo si rozříznete nohu. Ano, i to tu bylo. Jen o ten prut jsem ještě nepřišel :). Pruty si vždy fixuji ke stojanu nebo k zemi. Většinou používám suché zipy. Dobře drží a je s nimi dobrá a hlavně rychlá manipulace. Vše tu musí být stoprocentní! Tady se nevyplácí na něčem šetřit. Používám těžké sestavy, které jsou do těchto podmínek přeurčeny. Mé montáže vždy začínají minimálně třiceti metry šokového vlasce, který má průměr minimálně 0,50 mm. Dobře se mi osvědčil Shock-Leader Mono 0,50 mm. Nekroutí se a vydrží i opětovné přejetí ostrých kamenů! Následuje klasická závěska na olovo, která má za úkol zvládnout těžké olovo. Hodně mi jich praskalo, proto bych doporučil závěsky od firmy LK Baits nebo Fox, opravdu drží a zvládnou i velmi těžká olova! Po závěsce už chybí jenom návazec, který vážu z měkké šňůrky Gladiator. Je to šňůrka, která nezklame! Její oděruvzdornost a nosnost je obdivuhodná. Háček Heavy Carp, broček a převlek proti zamotání. Tím je montáž hotová.

Na takových místech používám boilies o velkých průměrech, které krájím na půlky. To zajistí, že krmení zůstane tam, kde lovím. Nebude se kutálet v proudu. Díky tomu, že vnadím půleným boiliem, tak na něj i poté chytám. Dávám pod háček dvě půlky boilie nebo jednu podle průměru. Dobře mi fungují i kombinace půlky boilie a k tomu pop-up. Díky tomuhle postupu se dá plnohodnotně chytat i tam, kde to jiní vzdávají. Odměnou za těžkou práci bývá dlouhý, třeba hodinový souboj s místním velikánem, který naplno využívá proudu. A já měl štěstí hned čtyřikrát. Vzali to tři pěkní kapři a jeden amur.

Doufám, že jsem vás inspiroval a v nejbližší době vyrazíte také lovit do koryta řeky.

 Za LK Baits Josef Vendolský

article img

Další články

article img

Kapří tajemství + Chytám svůj život

25. 11. 2018

Kapří tajemství - historicky nejprodávanější kaprařská kniha, kde své poznatky sepsali naši přední kapraři i odborníci z rybářských škol v posledním vydání Ti nesmí chybět! ...

article img

Niekoľko postrehov k jesennému rybolovu

13. 11. 2018

Mnohí rybári považujú jeseň za jedno z najkrajších období na ryby. Vedie nás k tomu viacero faktorov. Pri vode stretávame menej ľudí a na našich obľúbených revíroch tak môžeme chytať s oveľa väčším pokojom, ako tomu bolo v priebehu leta a počas hlavnej dovolenkovej sezóny. Ďalej, príroda je celá skrášlená jesennými farbami, stromy sa prezliekli do širokej škály červeno, žlto, hnedých farieb a rovnako aj úlovky bývajú často pekne sfarbené a vykŕmené do vyšších váhových kategórií. Jeseň na rybách je však okrem iného špecifická aj tým, že na jej začiatku bývajú podmienky často iné ako na jej konci.

article img

Po-Vánoční výprodej -20%

1. 11. 2018

Zapomněl na Vás Ježíšek? Nenašli jste pod stromečkem co jste si opravdu přáli? Nevadí, tým LK Baits pro Vás připravil vyjímečnou neopakující se slevu -20% ve dnech 25. až 29.12. kde si vybere každý. Vybírejte z oblíbených značek jako Norfin, Lucky John, Rod Hutchinson, Marcel Van Den Eynde a samozřejmě LK BAITS.

Článků celkem: 149