Lov v korytě řeky

30. 9. 2018

Léto je tu a u vody je hodně živo. Jsou dny, kdy není šance si sednout na pohodové fleky, jako jsou tišiny a jiná přístupná místa. Ale některá místa jsou přesto pořád volná. U nás to jsou místa, kde je koryto řeky hned u břehu. Silný proud a nepohodlný břeh je asi důvod, že jsou neobsazeny. Díky tomu si myslím, že právě tahle místa vyhledávají zkušené ryby. Nejsou tu ve stresu z vlasců a mají tu dostatek kyslíku a přirozené potravy. Právě těmto místům se rád věnuji od léta do pozdního podzimu.

Tam je kaprařina opravdu náročná. Díky silnému proudu a razantním záběrům se zde musí přistupovat k lovu úplně jinak než jinde. Těžká až tři sta gramová olova, aby udržela montáž na místě, spousta ostrých kamenů jak ve vodě, tak i na souši si vyžadují také maximální pozornost. Stačí jediná chyba a v nejlepším případě přijdete o rybu. Ale také třeba o prut nebo si rozříznete nohu. Ano, i to tu bylo. Jen o ten prut jsem ještě nepřišel :). Pruty si vždy fixuji ke stojanu nebo k zemi. Většinou používám suché zipy. Dobře drží a je s nimi dobrá a hlavně rychlá manipulace. Vše tu musí být stoprocentní! Tady se nevyplácí na něčem šetřit. Používám těžké sestavy, které jsou do těchto podmínek přeurčeny. Mé montáže vždy začínají minimálně třiceti metry šokového vlasce, který má průměr minimálně 0,50 mm. Dobře se mi osvědčil Shock-Leader Mono 0,50 mm. Nekroutí se a vydrží i opětovné přejetí ostrých kamenů! Následuje klasická závěska na olovo, která má za úkol zvládnout těžké olovo. Hodně mi jich praskalo, proto bych doporučil závěsky od firmy LK Baits nebo Fox, opravdu drží a zvládnou i velmi těžká olova! Po závěsce už chybí jenom návazec, který vážu z měkké šňůrky Gladiator. Je to šňůrka, která nezklame! Její oděruvzdornost a nosnost je obdivuhodná. Háček Heavy Carp, broček a převlek proti zamotání. Tím je montáž hotová.

Na takových místech používám boilies o velkých průměrech, které krájím na půlky. To zajistí, že krmení zůstane tam, kde lovím. Nebude se kutálet v proudu. Díky tomu, že vnadím půleným boiliem, tak na něj i poté chytám. Dávám pod háček dvě půlky boilie nebo jednu podle průměru. Dobře mi fungují i kombinace půlky boilie a k tomu pop-up. Díky tomuhle postupu se dá plnohodnotně chytat i tam, kde to jiní vzdávají. Odměnou za těžkou práci bývá dlouhý, třeba hodinový souboj s místním velikánem, který naplno využívá proudu. A já měl štěstí hned čtyřikrát. Vzali to tři pěkní kapři a jeden amur.

Doufám, že jsem vás inspiroval a v nejbližší době vyrazíte také lovit do koryta řeky.

 Za LK Baits Josef Vendolský

article img

Další články

article img

Raz dobrá, raz zlá!

19. 9. 2018

V súvislosti s rybolovom na Liptovskej Mare sa kedysi vravievalo, že ak Mara dáva tak dáva poriadne, a ak berie tak berie tiež poriadne. Možno to nie je ani tak typické práve pre Liptovskú Maru, ale skôr je to niečo, čo sa prirodzene prejavuje pri opakovaných návštevách jedného revíru. Príležitostné návštevy akoby naplno neodkryli všetky možné stránky tej ktorej vody a my tak poznáme revír iba obmedzene. Revír Sahara...

article img

Jak na solidní PVA

11. 8. 2018

PVA různých druhů a typů se pro mnohé z nás stalo neoddělitelnou součástí rybolovné metody. Ve většině případů se však pravděpodobně jedná o použití PVA punčochy. Použití pevných PVA pytlíků, tzv. solid bag není až tak běžnou a v našich podmínkách používanou záležitostí. Do jisté míry je to evidentní i u samotného názvu, kde slovenská / česká verze názvu této prezentace není tak používána jako právě anglický název solid bag. I z toho důvodu si dovolím v průběhu tohoto článku používat pojem solid bag.

article img

Letní akce a slevy v LK Baits

20. 7. 2018

Vážení rybaříci, V LK Baits jsme si pro prázdniny připravili jedinečné slevy a výprodeje, které ocení nejen studenti, rybáři ale i všichni, kdo tráví čas v přírodě!

Článků celkem: 144