LK BAITS Team věrnostní sleva 5% až 15% na každý nákup
Získat slevu

3) Příprava návazců

Ve třetím díle Rybářské školičky se už pustíme do samotné přípravy návazců. Ukážeme si bezuzlové vázání, které bývá základním stavebním kamenem naprosté většiny návazců, a podíváme se i na použití kroužků, rovnátek atd.

Přípravu nového návazce začínáme uvázáním obyčejné smyčky na jednom z konců návazcového materiálu. Smyčka slouží pro zajištění nástrahy na vlasovém přívěsu. Jako uzel stačí obyčejné očko nebo osmička.

Pokud máme smyčku uvázanou, navlékneme na návazcový materiál háček. Konec se smyčkou musí směřovat očkem ven směrem k obloučku háčku a volný konec očkem dovnitř.

Následně omotáváme ramínko háčku. Počet omotů může být velice různý, to je věc osobní preference, záměru, použitého typu háčku, návazcového materiálu atd. Dobrým řešením pro začátek je počet omotů zvolit tak, aby vlasový přívěs vycházel od háčku na úrovni mezi hrotem a protihrotem.

Poté volný konec prostrčíme očkem háčku tak, aby směřoval dovnitř, směrem ke hrotu.

Nakonec pořádně utáhneme a máme hotovo!

Bezuzlové vázání je velmi jednoduché a dá se snadno navázat za každých podmínek, v každém počasí a dokonce při troše tréningu i za šera nebo za tmy.

Na druhý konec návazce navlékneme převlek proti zamotání a uvážeme smyčku nejlépe pomocí osmičkového uzlu. Smyčku následně upevníme do rychlovýměnného obratlíku a zajistíme převlekem.  Není na tom nic složitého, základní jednoduchý návazec pro lov kaprů si dokáže připravit opravdu každý!

Pro lepší stáčení návazce v kapří tlamce bývá často vhodné použít rovnátko. To napomáhá stáčení háčku v kapří tlamce na spodní pysk a tím i lepšímu zachycení háčku na ideálním místě. Použití rovnátka je nejvhodnější u háčků s rovným ramínkem (například Heavy Carp nebo Long Shank). Jednoduše se navlékne na návazec a přetájne přes očko háčku na ramínko. Zahnutý konec rovnátka by měl směřovat ke špičce háčku, jinak by návazec nefungoval tak, jak má.

U některých typů háčků, zejména u tvarů Banana Nailer a Super Kurv je vhodné použít kroužek, který volně klouže po ramínku háčku. Nástraha na vlasovém přívěsu díky kroužku získá přirozený pohyb a když už ji kapr nasaje, je pro něj velmi obtížné se návazce zbavit. Když se kapr bude snažit podezřelého sousta zbavit a vyplivnout jej, nástraha s krožkem sjede po ramínku háčku směrem k očku a vyletí z tlamky, ale háček zůstane stále v ní a může se tam tak bez problému zachytit.

Pokud si někdo chce ušetřit trochu práce, může použít předpřipravený lankový návazec Lukáše Krásy. Na jednom konci je rychlovýměnný obratlík zajištěný převlekem a na druhém konci pevnostní kroužek, na který si můžete přivázat svůj návazec s háčkem. Doporučená vzdálenost háčku od kroužku je přibližně 5-7cm.

article img

LK BAITS prodejna

LK Baits - Lukáš Krása nabízí rybářské potřeby od významných výrobců rybářského vybavení. V nabídce najdete rybářské pruty, rybářské navijáky, boilie, rybářské čluny, oblečení pro rybáře, lehátka, křesla a další potřeby pro rybaření. Chceme, aby naše nabídka uspokojila svým rozsahem všechny rybářské nadšence, kteří propadli kouzlu s názvem "RYBAŘINA". Věříme, že dobré ceny a široká nabídka Vám umožní spokojený nákup v našem rybářském eshopu. Naší snahou je vybírat pro Vás především kvalitu, která Vám umožní si Vaše rybářské výpravy prožít s opravdovým zážitkem.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč

Ukázat na mapě

E-mail:

Otevírací doba

Letní období
DUBEN - ŘÍJEN
PO-NE:
8:30 - 17:00

Zimní období
LISTOPAD - BŘEZEN
PO-PA:
8:30 - 17:00
Sobota:
8:30 - 12:00
Neděle:
ZAVŘENO